Tragedia na Florydzie. Trwają poszukiwana 99 osób
99 osób jest wciąż poszukiwanych po zawaleniu się części 12-piętrowego apartamentowca w Surfside w aglomeracji Miami w nocy ze środy na czwartek - podała policja hrabstwa Miami-Dade. Dotąd potwierdzono śmierć jednej osoby, co najmniej 10 osób odniosło obrażenia.
Według CNN na miejscu katastrofy słychać dochodzące spod gruzów głosy. Jak poinformowały władze Miami-Dade, liczba 99 niezlokalizowanych dotąd osób nie oznacza, że wszystkie z nich były w budynku w chwili jego zawalenia się. Chodzi o osoby, które mogły tam być i od tego czasu nie dały znaku życia. Wśród zaginionych są m.in. siostra pierwszej damy Paragwaju i jej rodzina, która przebywała na 10. piętrze budynku. Inne podejrzane ofiary to dziewięciu obywateli Argentyny i czterech Wenezuelczyków.
Pomoc z Białego Domu
W czwartek gotowość do wysłania pomocy federalnej zadeklarował prezydent Joe Biden, który stwierdził w Białym Domu, że agencja FEMA już ocenia potrzebne środki i jest gotowa do wkroczenia niezwłocznie po ewentualnej decyzji gubernatora Florydy o zwróceniu się o pomoc.
Do częściowego zawalenia się budynku doszło około godz. 2 w nocy (godz. 8 czasu polskiego). W wybudowanym w 1981 r. położonym tuż przy plaży apartamentowcu było ponad 130 mieszkań. Jak podał "Washington Post", do zawalenia się 40-letniego bloku doszło zaledwie jeden dzień po tym, jak pomyślnie przeszedł on inspekcję budowlaną. Przyczyna katastrofy jest nieznana, a według "WP" jej ustalenie może zająć długi czas. Średnia cena apartamentu w położonym nad Oceanem budynku wynosiła ok. 600 tys. dolarów.
Należąca do aglomeracji Miami miejscowość Surfside jest znana jako ośrodek społeczności ortodoksyjnych Żydów, a także jako "mała Argentyna" ze względu na dużą liczbę imigrantów z tego kraju.