W wyniku podpisanej pomiędzy Szwajcarią i Unią Europejską umowy, rząd w Bernie zobowiązał się przekazywać informacje o kontach unijnych rezydentów. Będzie to robił od roku 2018.
Umowa podpisana przez Szwajcarię i UE jest absolutnie przełomowa. Zgodnie z nią od roku 2018 obie strony mają co najmniej raz w roku wymieniać się informacjami na temat kont bankowych swoich rezydentów.
Dokument jest historyczny ze względu na proceder, któremu ma zapobiec. Od lat tysiące przedsiębiorców z całego świata lokuje swoje oszczędności w szwajcarskich bankach, unikając tym samym odpowiedzialności podatkowej w swoich państwach.
Zdaniem ekspertów podpisanie umowy jest wynikiem afery, która wybuchła w Europie na początku br. Ujawniono wówczas informacje o banku HSBC, który pomagał unikać płacenia podatków ponad 100 tysiącom swoich klientów.
Porozumienie zostało podpisane przez unijnego komisarza Pierra Moscovici, łotewskiego ministra finansów Janisa Reirsa i sekretarza stanu Szwajcarii Jacquesa de Watteville.
Wymianie informacji podlegać będą takie dane posiadaczy kont jak np. imię, nazwisko, numer identyfikacji podatkowej, saldo kont i rachunków.
Czytaj więcej:
Staniszewski o aferze w szwajcarskim HSBC
Szef banku HSBC zamieszany w skandal podatkowy
Szwajcarski wymiar sprawiedliwości bada powiązania HSBC