Szkocja może się odłączyć od Wielkiej Brytanii i zacząć funkcjonować jako niepodległe państwo 24 marca 2016 roku. Słowa deklarujące datę padły z ust szkockiej wicepremier, Nicola Sturgeon.
26 listopada rząd krajowy w Edynburgu ogłosi „Białą Księgę”, określającą warunki ekonomiczne, polityczne i socjalne szkockiej niepodległości
Podanie daty ogłoszenia niepodległości ma wzbudzić zainteresowanie samą „Białą Księgą” i ponownie uruchomić debatę o wystąpieniu Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa. Data nie jest przypadkowa, bowiem 24 marca 1603 roku zawarto unię personalną królestwa Anglii i Szkocji. Również 24 marca, w roku 1707 parlament w Edynburgu przegłosował samolikwidację, przenosiny do Londynu i unię państwową Anglii i Szkocji.
Alistair Carmichael, minister ds. Szkocji w brytyjskim rządzie powiedział, że podanie daty ogłoszenia niepodległości przez Szkocję jest przedwczesne, ponieważ należy zastanowić się nad szeregiem problemów. Według niego, są to m. in.: przyszłość waluty, kwestie emerytur, przemysł stoczniowy niepodległej Szkocji.
Jak sądzą zwolennicy unii, nacjonaliści nie są przygotowani do rozwiązania podobnych problemów. W tym widzą nadzieję utrzymania Zjednoczonego Królestwa w dotychczasowym kształcie.
mk, mg, polskieradio.pl, fot. Endrick Shellycoat/CC