ONZ w ogłoszonym w niedzielę raporcie bije na alarm: w ciągu ubiegłego roku doszło na świecie do alarmującego wzrostu aktów przemocy wobec kobiet; było ich aż o 50 procent więcej niż rok wcześniej.
Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja przemocy jakiej doznają kobiety w Polsce.
Według danych zarejestrowanych na statystyka.policja.pl, wciąż widnieją ogromne liczby przestępstw w stosunku do kobiet, które są dotknięte aktami przemocy każdego roku.
Jednakże dzięki skuteczności policji, w latach 2015-2023 w walce z przestępczością domową wobec kobiet, zanotowano spadek tego rodzaju aktów przemocy o ok. 21 000 w stosunku do roku 2014.
W krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów obowiązują ustawy mające chronić kobiety i dziewczęta przed przemocą na tle seksualnym.
„To alarmująca statystyka: niemal co trzecia kobieta i dziewczyna na całym świecie doznała w swym życiu przemocy fizycznej lub seksualnej” – czytamy w raporcie, który mówi o coraz powszechniejszych tego rodzaju przestępstwach. W co najmniej 51 100 przypadkach zakończyły się one zabójstwem popełnionym przez bliską osobę - partnera lub członka rodziny.
Według raportu wydanego przez regionalne Obserwatorium Równości Płci w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, do tego rodzaju zabójstw dochodziło w regionie w ponad siedmiu przypadkach na 100.000 mieszkańców. W ponad 56 procentach ich ofiarami padały kobiety w wieku od 15 do 29 lat.
Jednak poważne zagrożenie, jak stwierdza ONZ, „nie tylko wciąż się utrzymuje, ale wzrosło o 50 procent w porównaniu z poprzednim rokiem”.
Według komunikatu, wyniki najnowszych badań wykazały, że „w poszczególnych krajach regionu od 63 do 76 procent kobiet ucierpiało w jakimś okresie życia wskutek przemocy seksualnej.
„Statystyki są alarmujące bowiem oznaczają, że niemal jedna na trzy kobiety i dziewczęta na całym świecie ucierpiała w swym życiu wskutek przemocy seksualnej” – stwierdza raport.
Źródło: Republika/statystyka.policja.pl/PAP