Przejdź do treści
21:36 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa farmaceutycznego - nowe przepisy usuwają obowiązek przesyłania do ZSMOPL informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych
19:15 Ryszard Cyba, który w 2010 roku zabił działacza PiS Marka Rosiaka, a drugiego poważnie ranił, zostanie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Wołowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czy Putin uniknie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne?

Źródło: Władimir Putin - x.com/@BRICSinfo

Specjalny trybunał, który kraje Zachodu planują powołać do osądzenia zbrodni agresji na Ukrainę, nie będzie sądził Władimira Putina zaocznie, dopóki ten piastuje urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej. Podobne ograniczenie ma dotyczyć premiera Rosji, Michaiła Miszustina, oraz ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa, jak informują europejscy urzędnicy zaznajomieni z procesem, cytowani przez Euronews.

Ściganie tych wysokich rangą urzędników będzie możliwe tylko w przypadku ich fizycznej obecności na sali rozpraw, co jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że Rosja nie uznaje inwazji na Ukrainę za agresję i odmawia współpracy z Zachodem. Alternatywnie, proces zaoczny mógłby zostać przeprowadzony po opuszczeniu przez Putina urzędu.

Warunki te zostały ustalone w projekcie porozumienia stanowiącego podstawę prawną dla powołania specjalnego trybunału w ramach Rady Europy, organizacji zajmującej się prawami człowieka z siedzibą w Strasburgu. Choć organizacja ta nie jest częścią Unii Europejskiej, blok jest ściśle związany z procesem.

Prace techniczne zakończyły się pod koniec marca podczas spotkania tzw. „Core Group” w Strasburgu, które doprowadziło do powstania trzech odrębnych projektów dokumentów: umowy dwustronnej między Ukrainą a Radą Europy, statutu specjalnego trybunału oraz umowy określającej zarządzanie specjalnym trybunałem. Podpisanie ma się odbyć w Kijowie 9 maja, w Dniu Europy, choć dokładny termin będzie zależał od zatwierdzenia politycznego.

Ograniczenia dotyczące procesu zaocznego są postrzegane jako „kompromis” między państwami, jak wskazał urzędnik UE. Po miesiącach obrad, zapis ten jest obecnie „sprawą zamkniętą” z niewielkimi szansami na modyfikację przed prezentacją.

Po podpisaniu umowy przez Kijów, tekst zostanie poddany głosowaniu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, które zrzesza przedstawicieli 46 państw należących do organizacji. Rosja została wydalona wkrótce po rozpoczęciu wojny. Do ratyfikacji umowy wymagana będzie większość dwóch trzecich głosów, co jest niemal gwarantowane ze względu na szerokie poparcie dla inicjatywy ze strony państw członkowskich.

Oczekuje się, że do inicjatywy dołączą kraje demokratyczne spoza kontynentu, takie jak Kanada, Australia, Nowa Zelandia i Japonia, co zwiększy jej legitymację. Udziału nie przewiduje się ze strony Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęły rozmowy z Rosją. Nie jest jasne jak ewentualne działania Donalda Trumpa na rzecz porozumienia pokojowego wpłyną na postępowanie sądowe.

Rzecznik Rady Europy oświadczył, że ponad 38 państw wyraziło poparcie polityczne dla powołania trybunału, podobnie jak Unia Europejska. Po ratyfikacji umów, trybunał ma mieć siedzibę w Hadze, mieście z długą tradycją w prawie międzynarodowym, gdzie znajdują się już Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) oraz Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). MTK wydał oddzielnie nakaz aresztowania Władimira Putina i jednego z jego zastępców za nielegalne przenoszenie ukraińskich dzieci do Rosji. 

Ostatni raz zbrodnia agresji została postawiona przed wymiarem sprawiedliwości podczas procesów norymberskich po II wojnie światowej, kiedy oskarżenie to było znane jako „zbrodnie przeciwko pokojowi”.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

USA wznawiają dostawy potężnej broni na Ukrainę

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Spotkanie Zełenskiego z Leonem XIV. O czym rozmawiali?

Sąd zdecydował co dalej z Cybą

Kombinuje jak koń pod górę! Burza po wypowiedzi prof. Matczaka

Tomasz Duklanowski prezentuje jak wygląda „kontrola” na przejściu w Lubieszynie

Obrońcy granic alarmują! Trwa próba przepędzenia wolontariuszy ze Słubic

Rolnicze setki tysięcy pod strzechą ministra. Nowy regulamin nagród MRiRW daje szefowi resortu wolną rękę!

Najnowsze

USA wznawiają dostawy potężnej broni na Ukrainę

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma