Socjalizm upadły. Episkopat Wenezueli alarmuje

Pod rządami socjalistów, Wenezuela przeszła drogę od jednego z najbogatszych państw kontynentu do tonącego okrętu. O katastrofalnym stanie państwa opowiadają tamtejsi biskupi.
Nowy przewodniczący episkopatu Wenezueli, abp Jesús González de Zárate, wskazał, że katastroficzne położenie gospodarcze, społeczne i polityczne, jakie na kraj sprowadziły rządy socjalistów, nie poprawia się. Wenezuela była niegdyś jednym z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej, zaś po dwudziestu latach rządów najpierw Hugo Cháveza, a potem Nicolása Maduro ze Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli, ideologia wyparła normalne mechanizmy sprawowania władzy, a rząd narusza prawa i godność człowieka.
Socjalistyczny reżim kontynuuje kurs ograniczania swobód obywatelskich i dąży do umocnienia swojej pozycji, pomimo porażki w wydźwignięciu kraju z kryzysu – zauważają biskupi.
The good people of Venezuela showing us the future value of fiat currency pic.twitter.com/623xIO7IW7
— perceptive.eth (@NTmoney) January 14, 2022
- Episkopat przypomina, że postępuje demontaż instytucji demokratycznych, ogromna większość obywateli żyje w ubóstwie, a sześć milionów Wenezuelczyków wyjechało z kraju. U podstaw działania władzy leży wola przekształcenia człowieka, stworzonego do wolności i odpowiedzialności, w wykonawcę poleceń bałwochwalczych ośrodków władzy - relacjonuje serwis Vatican News.
Abp González de Zárate zauważył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że reformy prowadzone przez obecny rząd są pozorne i nie wpływają na polepszenie sytuacji mieszkańców kraju.
- Sytuacja w Wenezueli staje się coraz bardziej dramatyczna. Na obecne już wcześniej problemy natury społecznej, gospodarczej i politycznej nałożyły się trudności wynikające z pandemii. Ludzie coraz bardziej cierpią, narasta niezadowolenie i niepokój. W sposób szczególny uderza to w rodziny - przekonuje.
What do you know about hyperinflation in Venezuela? pic.twitter.com/7VCzW74V2G
— Diana Blanco (@DianaBlUrjc) January 14, 2022
- W tym kontekście Kościół wzywa wszystkich do odnowy naszego kraju, budując go na wartościach, które zawsze były fundamentem naszego społeczeństwa. Są to wartości ewangeliczne, solidarność, sprawiedliwość i wolność. Brak możliwości normalnego życia zmusił miliony naszych rodaków do opuszczenia kraju. Prowadzi to do poważnych kryzysów rodzinnych, ponieważ wyjeżdżają zazwyczaj ludzie dorośli, w wieku produkcyjnym, a na miejscu pozostają jedynie osoby starsze i dzieci w bardzo trudnej sytuacji - tłumaczy przewodniczący episkopatu.
W czasach rządów Nicolása Maduro (którego w roku 2019 po tzw. kryzysie prezydenckim zastąpił pełniący obowiązki prezydenta Juan Guaidó) z kraju wyemigrowało ponad trzy miliony Wenezuelczyków.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości
