Przejdź do treści
22:10 Prezydent Andrzej Duda: jestem zdumiony gwałtownymi reakcjami premiera Donalda Tuska na formowane na granicy polsko-niemieckiej patrole obywatelskie. Tworzą je ludzie, którzy pomagają Straży Granicznej w realizacji jej zadania
21:28 USA: Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek "jedną wielką piękną ustawę" łączącą obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów
18:10 Gośćmi "Poranka w Radiu Republika" będą w piątek: Janusz Życzkowski (dziennikarz, publicysta) g. 6:16, Michał Listkiewcz (były prezes PZPN) g. 6:26, Jakub Maciejewski (publicysta) g. 6:36 oraz główny gość "Poranka" Marek Jakubiak (Republikanie) g. 7:08
Wydarzenie W piątek (4.07) w godz. 11.00-19.00, w Piotrkowie Trybunalskim przed galerią przy ul. Słowackiego zbierane będą podpisy w sprawie referendum. O g. 11.00 konferencja prasowa grupy referendalnej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i Januszem Kowalskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nowy impuls do pokoju w Europie: Scholz i Trump zapowiadają współpracę

Źródło: Gettyimages

W nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu poinformował o pierwszej oficjalnej rozmowie telefonicznej między prezydentem elektem USA, Donaldem Trumpem, a kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Liderzy zgodzili się na wspólne działania mające na celu przywrócenie pokoju w Europie i zakończenie trwających konfliktów, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie.

Wspólna wizja bezpieczeństwa

Podczas rozmowy obaj przywódcy podkreślili kluczowe znaczenie bezpieczeństwa europejskiego, które wymaga ścisłej współpracy między USA a Europą. Kanclerz Scholz zaznaczył, że silna transatlantycka współpraca jest niezbędna w obliczu obecnych wyzwań geopolitycznych, które stanowią zagrożenie nie tylko dla Europy, ale również dla stabilności międzynarodowej. Podkreślił także, że Niemcy są gotowe do zaangażowania się w działania mające na celu deeskalację napięć i stabilizację sytuacji w regionie.

Prezydent elekt Donald Trump wyraził podobne stanowisko, zapewniając, że zamierza wzmocnić współpracę z europejskimi sojusznikami, aby wspólnie dążyć do utrzymania stabilności i pokoju. Jego administracja, jak stwierdził, będzie kontynuować dialog z państwami europejskimi i wspierać inicjatywy, które mogą przyczynić się do zakończenia konfliktu i wzmocnienia bezpieczeństwa na kontynencie.

Rozmowa, która daje nadzieję

To pierwsze bezpośrednie połączenie Trumpa i Scholza od czasu wyborów prezydenckich w USA może być symbolem nowego etapu w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami. Zapowiedź współpracy przywraca nadzieję na stabilizację sytuacji w Europie, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie, której skutki odczuwają zarówno kraje europejskie, jak i gospodarka globalna.

Wspólna deklaracja o gotowości do działania w obszarze bezpieczeństwa i pokoju może także pomóc złagodzić napięcia międzynarodowe i wytyczyć nowy kurs w polityce transatlantyckiej. W obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych, współpraca między USA a Niemcami zyskuje na znaczeniu i daje nadzieję na rozwiązania, które pozwolą uniknąć dalszej eskalacji.

Perspektywy na przyszłość


Obaj przywódcy wyrazili wspólną wolę kontynuowania dialogu, który ma służyć stabilizacji i bezpieczeństwu na arenie międzynarodowej. Planowane są dalsze rozmowy na temat konkretnych działań, które Stany Zjednoczone i Niemcy mogą podjąć, aby przyczynić się do zakończenia trwającego konfliktu w Europie oraz zacieśnienia współpracy transatlantyckiej. Taki krok nie tylko zbliża oba kraje do wspólnego celu, jakim jest pokój, ale także wzmacnia ich wpływ na budowanie stabilnych relacji z innymi sojusznikami.

Wspólna deklaracja przywódców USA i Niemiec jest sygnałem gotowości do działania w obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych. Choć szczegóły przyszłych inicjatyw pozostają do ustalenia, jedno jest pewne: Stany Zjednoczone i Niemcy postawiły sobie za cel przywrócenie pokoju w Europie, co może być przełomem w dotychczasowych wysiłkach dyplomatycznych i nadzieją na trwałe rozwiązanie konfliktów.

Żródło:

  • Republika
  • Rzeczpospolita  
  • Gazeta Wyborcza  
  • Ministerstwo Finansów  
  • TVN24  
  • Polsat News

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Mroczek przebił Tuska: to patrioci są zagrożeniem, nie migranci

Grzegorz Braun został przesłuchany w prokuraturze. "Nie przyznał się do stawianych zarzutów"

Klich i Schnepf nie zostaną ambasadorami – deklaruje Karol Nawrocki

W amoku po wyroku czyli Nowacka obraża TK za postanowienie ws. religii: "grupa przebierańców i uzurpatorów"

Dlaczego premier Tusk tak bardzo nienawidzi prof. Cenckiewicza? Analiza internauty

Pożar bloków opanowany! Nie ma informacji o ofiarach

Iga Świątek w 3. rundzie Wimbledonu!

Najnowsze

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr