Pewien pracownik koncernu Toyota popełnił samobójstwo, zdaniem krewnych w wyniku przepracowania i nękania w pracy. Jak podała we wtorek agencja AP, Prezes Toyoty Akio Toyoda przeprosił rodzinę zmarłego i zawarł ugodę w sprawie sądowej o odszkodowanie.
Jak podały japońskie media, szczegóły ugody nie zostały podane do wiadomości publicznej, ale rodzina domagała się od Toyoty odszkodowania w wysokości miliona dolarów.
Koncern przeprosił rodzinę i obiecał dochodzenie w sprawie przyczyn samobójstwa, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.
- Staramy się teraz stworzyć bardziej przejrzyste środowisko pracy, które ułatwi ludziom zgłaszanie problemów, oraz zarządzanie wolne od nadużywania stanowiska, aby każdy z pracowników mógł pracować bez strachu - napisano w oświadczeniu.
Japonia znana jest z kultury pracoholizmu
To właśnie stamtąd wywodzi się pojęcie karōshi, czyli śmierć z przepracowania oraz karojisatsu, czyli zjawisko samobójstw spowodowanych zbyt dużą ilością pracy. W 2020 roku do władz Japonii wpłynęło 2835 skarg na domniemane przypadki śmierci z przepracowania, określanej w Japonii słowem "karoshi". Odszkodowania wypłacono w 800 z tych przypadków, wśród których były samobójstwa.
ZOBACZ: 4-dniowy tydzień pracy. Kolejny koncern wprowadza nowe rozwiązanie
We wrześniu 2021 roku sąd w Nagoi uznał, że śmierć pracownika Toyoty była związana z pracą, podkreślając, że przed samobójstwem w 2010 roku cierpiał on z powodu silnego stresu spowodowanego pracą - przypomina Associated Press. Rok wcześniej Toyota przyznała w innej sprawie, że zatrudniony przez nią 28-letni inżynier popełnił w 2017 roku samobójstwo z powodu ciągłych drwin przełożonego.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Oburzenie po słowach Petru o powodzianach: „Co im po przeprosinach, kiedy marzną?”
Buda: dziś nie da się ukryć kłamstw Tuska
Wilk wbija szpile „wizjonerskiemu” rządowi: „Nie mogę się doczekać, aż zrobimy Niemcom konkurencję Modlinem i Okęciem”
Horała: rząd Tuska wycofuje się z tarcz osłonowych i hamuje inwestycje