Na początku 2022 roku 4-dniowy tydzień pracy wprowadził japoński koncern Panasonic. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej powszechne. Jak wskazują badania, większość firm, które wprowadziły taki model pracy, odnotowała większą efektywność pracowników.
Japonia znana jest z kultury pracoholizmu. To właśnie stamtąd wywodzi się pojęcie karōshi, czyli śmierć z przepracowania oraz karojisatsu, czyli zjawisko samobójstw spowodowanych zbyt dużą ilością pracy.
Aby zapobiec takim zjawiskom japoński koncern Panasonic wprowadził 4-dniowy system pracy.
– Mamy nadzieję, że w znaczący sposób poprawi to jakość życia pracowników. Młodsze pokolenie ceni swój czas wolny, więc tego typu zmiana daję nam przewagę nad innymi firmami podczas procesów rekrutacyjnych – powiedział dyrektor generalny Panasonic Corporation Yuki Kusumi.
ZOBACZ: W Japonii powieszono trzech mężczyzn
Jednocześnie dodaje, że ważne jest dla niego, aby pracownicy firmy mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań i odpoczynek.
Jak ten pomysł widzą Polacy?
Badania przeprowadzone pod koniec 2021 roku przez Personnel Service wykazały, że 68% Polaków uważa, że 4-dniowy tydzień pracy pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.
Badania dowodzą, że czterodniowy tryb pracy pozytywnie wpływa na zdrowie, życie prywatne oraz efektywność pracowników, a poza tym korzystnie oddziałuje na środowisko – głównie poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej i materiałów biurowych.