Sąd nie zablokuje resortu Muska. Porażka Demokratów

Sędzia federalna USA Tanya Chutkan odmówiła wydania nakazu powstrzymania Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) Elona Muska przed zwalnianiem pracowników federalnych i uzyskiwaniem dostępu do baz danych. Zabiegało o to w pozwach kilkanaście stanów.
Sędzia odrzuciła we wtorek wniosek koalicji stanowych prokuratorów generalnych z Partii Demokratycznej o tymczasowe zablokowanie dostępu Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) do danych rządowych oraz możliwości zwalniania pracowników federalnych. DOGE, agencja kierowana przez Elona Muska, została powołana dekretem wykonawczym prezydenta Donalda Trumpa w celu optymalizacji i redukcji kosztów administracji publicznej.
Sędzia okręgowy Tanya Chutkan, mianowana przez prezydenta Baracka Obamę, orzekła, że powodowie nie przedstawili wystarczających dowodów na "nieodwracalną szkodę", która mogłaby nastąpić w wyniku dostępu DOGE do danych federalnych. Chutkan podkreśliła, że mimo wątpliwości co do zakresu władzy DOGE, sąd nie może wydać tymczasowego nakazu wstrzymującego, zwłaszcza o tak szerokim zakresie, bez jasnego dowodu na "bezpośrednią, nieodwracalną szkodę" dla powodów.
W pozwie, zgłoszonym przez 14 stanowych prokuratorów generalnych, argumentowano, że rola Elona Muska, osoby prywatnej, na czele DOGE stanowi "niezgodne z prawem przekazanie władzy wykonawczej" i zagraża "rozległym zakłóceniom" dla pracowników federalnych i kontrahentów rządowych. Prokuratorzy generalni ze stanów Arizona, Kalifornia, Connecticut, Hawaje, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nevada, Oregon, Rhode Island, Vermont i Waszyngton poparli wniosek o tymczasowe wstrzymanie.
Podczas poniedziałkowego przesłuchania sędzia Chutkan wyraziła pewne zrozumienie dla obaw prokuratorów, ale podkreśliła również, że nie jest przekonana, iż spełniono wysoki standard prawny "bezpośredniej szkody", wymagany dla wydania tymczasowego nakazu wstrzymującego.
Decyzja sądu to porażka dla koalicji stanowych prokuratorów, którzy argumentowali, że działalność DOGE budzi obawy o naruszenie prywatności, zwolnienia z pracy i potencjalne działania odwetowe ze strony agencji. Podobne sprawy toczą się w sądach federalnych w całym kraju.
Departament Sprawiedliwości argumentował, że pracownicy DOGE, wchodzący w skład struktur administracji rządowej, mają prawo do dostępu do danych rządowych na mocy ustawy o gospodarce (Economy Act).
Podobną decyzję podjął wcześniej sędzia okręgowy John Bates, odrzucając wniosek o zablokowanie DOGE dostępu do danych z trzech innych agencji rządowych.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
IPN ogłosił nazwiska 18 ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Nawrocki: jesteśmy wdzięczni tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce
"Żona tragicznie zmarłego piłkarza Diogo Joty przerwała milczenie. Opublikowała poruszające zdjęcie ze ślubu
UJAWNIAMY: Kamienica za grosze, 1.4 mln zł dotacji. Homo Faber – pupilek lubelskiego ratusza czy maszynka do grantów?
Najnowsze

Dziennikarz alarmuje: Tusk planuje użycie służb po zaprzysiężeniu rządu!

"Żona tragicznie zmarłego piłkarza Diogo Joty przerwała milczenie. Opublikowała poruszające zdjęcie ze ślubu

Nowy rząd Donalda Tuska zaprzysiężony przez Prezydenta RP

UJAWNIAMY: Kamienica za grosze, 1.4 mln zł dotacji. Homo Faber – pupilek lubelskiego ratusza czy maszynka do grantów?

NASZ NEWS: nowe działania przeciwko opozycji ws. „linii Wisły”. Polityczne polowanie na czarownice

IPN ogłosił nazwiska 18 ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Nawrocki: jesteśmy wdzięczni tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce
