Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła apel do parlamentów świata o powstrzymanie masowej przemocy na Ukrainie. Ma temu służyć m.in. "wstrzymanie działań bojowych, całkowite rozbrojenie i izolacja neonazistowskich band, zaprzestanie presji na partie polityczne i deputowanych do Rady Najwyższej oraz zrezygnowanie zachodnich kręgów politycznych z popierania kijowskiej junty".
W dokumencie tym, za którego przyjęciem głosowało 443 z 450 deputowanych, Duma również poparła uzgodnienia poczynione przez szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej 17 kwietnia w Genewie, a także propozycje zawarte w "mapie drogowej", przedłożonej 7 maja przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Duma Państwowa podziela wyrażone w deklaracji genewskiej z 17 kwietnia 2014 roku stanowisko, że proces konstytucyjny trwający na Ukrainie powinien być wszechogarniający, transparentny i odpowiedzialny; że powinien obejmować natychmiastowe rozpoczęcie szerokiego dialogu narodowego z uwzględnieniem interesów ludności wszystkich regionów i narodowości, wszystkich sił politycznych i społecznych na Ukrainie, a także z uwzględnieniem wyników referendów 11 maja 2014 r. w obwodach donieckim i ługańskim, świadczących o dążeniu mieszkańców tych regionów do obrony swoich praw – głosi odezwa.
Dialog taki będzie możliwy tylko po natychmiastowym wstrzymaniu działań bojowych, całkowitym rozbrojeniu i izolacji neonazistowskich band, zaprzestaniu presji na partie polityczne i deputowanych do Rady Najwyższej oraz zrezygnowaniu zachodnich kręgów politycznych z popierania kijowskiej junty – podkreśliła Izba.
Każda inna droga prowadzi do krachu ukraińskiej państwowości – ocenili rosyjscy deputowani.
Opowiedzieli się też za natychmiastowym przeprowadzeniem konsultacji międzyparlamentarnych, mających na celu wypracowanie podejścia sprzyjającego deeskalacji napięcia i przywróceniu bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy. Na uwagę zasługuje projekt „mapy drogowej” przedłożony 7 maja 2014 r. przez szwajcarską prezydencję OBWE - czytamy w dokumencie.
Duma zaproponowała również powołanie na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE międzynarodowej grupy kontaktowej do spraw Ukrainy "w celu położenia kresu konfrontacji wewnętrznej i wyprowadzenia kraju z kryzysu politycznego".
Tylko razem, wykorzystując realne możliwości dyplomacji parlamentarnej, zdołamy powstrzymać przemoc na Ukrainie i zapobiec katastrofie humanitarnej w tym kraju. To święty obowiązek wszystkich uczciwych polityków współczesnego świata – głosi apel adresowany także do międzynarodowych organizacji parlamentarnych.