Na wspólnych z Białorusią manewrach strategicznych Zapad-2021, które odbędą się w powietrzu, na morzu i lądzie, armia rosyjska po raz pierwszy wypróbuje w większej skali roboty bojowe Uran-9, a także w pełnym składzie lotnictwo swojej Floty Bałtyckiej.
Według informacji podanych przez ministerstwo obrony w ćwiczeniach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.
Thread: The Zapad 2021 operational-strategic exercise has begun in Russia and Belarus with the opening ceremony at the Mulino training area in Nizhny Novgorod (one of the primary ranges for the exercise). The last Zapad exercise occurred in 2017.https://t.co/hSupGpGwx5 pic.twitter.com/fEflohpeHo
— Rob Lee (@RALee85) September 9, 2021
Roboty bojowe Uran-9 mają na ćwiczeniach Zapad-2021 ochraniać magazyny, stacje benzynowe, węzły komunikacyjne, punkty dowodzenia; wykrywać przeciwnika za pomocą systemów optyczno-elektronicznych i podejmować atak. Systemy te, których Rosja używała podczas konfliktu w Syrii, po raz pierwszy użyte zostaną w takiej skali. Po manewrach zapadnie decyzja o ich przyszłości - jakie dokładnie zadania będą pełnić i w jakich jednostkach sił zbrojnych będą używane.
Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii. | #Zapad2021 #ZAPAD #Rosja https://t.co/PlI2NyfMEn
— Defence24.pl (@Defence24pl) September 9, 2021
Uran-9 to gąsienicowe pojazdy bojowe sterowane zdalnie z odległości kilkuset metrów. W skład systemu wchodzą cztery pojazdy, punkt dowodzenia i system transportu. Niewielki robot waży 10-12 ton, uzbrojony jest w działko automatyczne 2A72, sprzężony z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M.
Po raz pierwszy wykorzystane będzie na manewrach Zapad w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej, utworzone w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. W skład tej grupy wchodzą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe (drony) należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej. Dywizja ta została utworzona z przeformowanej w 2019 roku bazy lotnictwa morskiego w Czerniachowsku i w jej skład weszły pułki lotnicze: 4. samodzielny morski pułk szturmowy, 689. samodzielny pułk myśliwski i 396. mieszany pułk śmigłowców.
Premier @MorawieckiM w #Karpacz: Rosja posługuje się dezinformacją. To różnego rodzaju prowokacje, ataki, cyberprzestępczość, a teraz największe ćwiczenia wojskowe #Zapad2021 od 40 lat.
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 9, 2021
Zgodnie z podawanymi wcześniej informacjami na wyposażeniu 4. morskiego pułku szturmowego znajdują się zmodernizowane samoloty Su-24M. W skład 689. pułku myśliwskiego weszły myśliwce Su-27, a wkrótce mają je zastąpić nowocześniejsze Su-30SM2. Pułk śmigłowców od 2018 roku otrzymuje zmodernizowane śmigłowce pokładowe Ka-27M, transportowe Mi-8 i bojowe Mi-24.
Armia rosyjska wypróbuje na manewrach Zapad wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Maszyny te zostaną przetestowane w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych. Terminatory to projekt wykorzystujący podwozie czołgów, ze wzmocnionym opancerzeniem, wyposażony w dwie 30 mm armaty automatyczne i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych kierowanych Ataka. Uzbrojenie dopełnia karabin maszynowy 7,62 mm. Załogę Terminatora stanowi pięciu ludzi. Masa bojowa wozu to 48 ton, prędkość - 65 km/h, moc silnika - 1000 koni mechanicznych.
Ćwiczenia Zapad 2021 to także wojna informacyjna.
— Disinfo Digest (@Disinfo_Digest) September 9, 2021
Duża ekspozycja medialna ćwiczenia to również oddziaływanie przy użyciu presji informacyjnej, w tym psychologicznej w celu zastraszania społeczeństw zachodu i tworzenia wizerunku potęgi rosyjskiej armii.
Nie daj się zastraszyć! pic.twitter.com/PmM67LiFww
W ramach Zapad-2021 odbędą się jedne z największych ćwiczenia wojsk walki radioelektronicznej. Systemy walki radioelektronicznej przetrenują m.in. wykrywanie i zagłuszanie systemów łączności umownego przeciwnika i obronę przed atakami przeprowadzanymi przez drony. W niektórych epizodach manewrów użyty też zostanie nowy system tworzenia pól minowych tworzony przez układacze pól minowych Kleszcz i wozy bojowe Ziemledielije. Na początku września prasa rosyjska poinformowała o zakończeniu prób tego systemu, którego celem jest zdalne układanie pól minowych na odległość od 5 do 15 km.
Ponadto elementem manewrów Zapad ma być przetestowanie systemu finansowania wojsk, w szczególności - prowadzenie operacji finansowych w warunkach odłączenia od elektronicznych systemów płatniczych.
„NATO obawia się "zabłąkanych oddziałów" podczas ćwiczeń Zapad-2021
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) September 5, 2021
które mogą wtargnąć w głąb terytorium NATO, wg służb wywiadowczych NATO”
https://t.co/dS4qqkiXfK
Zanim manewry Zapad-2021 oficjalnie się rozpoczęły, Rosja i Białoruś przeprowadziły całą serię przedsięwzięć określanych jako ćwiczenia przygotowawcze. Wspólne szkolenia prowadziły poszczególne służby siłowe i rodzaje wojsk, m.in. wojska inżynieryjne, oddziały zaopatrzenia materiałowo-technicznego i policja wojskowa.
Aktywna część manewrów rozpoczyna się dziś, 10 września, i zakończy 16 września.
W czwartek na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się zaś ceremonia otwarcia manewrów. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że ćwiczenia - w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych - mają charakter obronny.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!