Przyjęta prawie jednomyślnie rezolucja Rady Europy nazywa działania bojowników Państwa Islamskiego (IS) na Bliskim Wschodzie ludobójstwem. W prawie międzynarodowym ludobójstwo oznacza zamiar zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych.
Wczoraj Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na posiedzeniu w Strasburgu przyjęło rezolucję określającą działania IS na Bliskim Wschodzie jako ludobójstwo. Rezolucja Foreign Fighters in Syria and Iraq stwierdza, że IS "dopuściło się aktów ludobójstwa i innych poważnych przestępstw zagrożonych karą na mocy prawa międzynarodowego". Dokument został przyjęty 117 głosami za przy 1 głosie przeciw.
Rada Europy potwierdziła tym samym, że chrześcijanie oraz inne mniejszości religijne są ofiarami ludobójstwa. Szereg umów międzynarodowych zobowiązuje państwa do przeciwdziałania zbrodniom ludobójstwa. Zbrodnie ludobójstwa w prawie międzynarodowym określa się jako "zbrodnię nad zbrodniami". Według Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, ludobójstwo definiuje się jako wszelkie czyny popełnione z zamiarem "zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych".
Eksterminacja chrześcijan
Przyjęta rezolucja została sporządzona w odpowiedzi na coraz brutalniejsze akty agresji wobec mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, gdzie w ciągu zaledwie kilku lat liczba chrześcijan spadła z 1,25 mln do 500 000 w Syrii oraz z 1,4 mln do 275 000 w Iraku.
Wyraźny sygnał ze strony Rady Europy może skłonić inne instytucje do podjęcia działań na forum międzynarodowym. Rezolucja ma szczególne znaczenie w kontekście działań Komisji Europejskiej, której przedstawicielka Federica Mogherini unikała słowa "ludobójstwo" podczas debaty w Parlamencie Europejskim, mimo wezwań blisko 40 europarlamentarzystów. 4 lutego nad rezolucją dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie będzie głosował Parlament Europejski.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!