Krytykowany za bliskie relacje z Putinem były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, kłamstwo katyńskie i Władimir Putin znaleźli się wśród laureatów "nagród" Manipulenin za rozpowszechnianie kłamliwych narracji. Nagrody przyznano w ramach artystyczno-społecznej kampanii, zorganizowanej przez berliński Instytut Pileckiego oraz Vitsche Berlin, organizację zrzeszającą młodą diasporę ukraińską.
„Fałszywe narracje zasługują na fałszywe nagrody” – pod takim hasłem odbyła się w Berlinie pierwsza edycja kampanii.
– „Krytykowany za bliskie relacje z Putinem były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, niemieckie czasopismo „Compact Magazin”, kłamstwo katyńskie i rosyjski dyktator Władimir Putin: oto „laureaci” pierwszej edycji nagrody „Manipulenin” - przekazał rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie Patryk Szostak. – „Nagroda została przyznana prorosyjskim propagandowym narracjom oraz jednostkom i środowiskom, które mają +wybitne zasługi+ w ich rozpowszechnianiu” - dodał.
Patronem nagrody jest Włodzimierz Lenin, który, głosząc hasła sprawiedliwości społecznej i rządów ludu, wprowadził w Rosji reżim totalitarny - przekazuje Instytut. „Świadomość skutków rządów Lenina i komunizmu sowieckiego - zbrodnie na masową skalę, powszechny +czerwony terror+ i tłumienie jakiejkolwiek wolności słowa i pluralizmu politycznego - jest stosunkowo słabo zakorzeniona w wielu zachodnich społeczeństwach” - podkreślono.
Wśród laureatów pierwszej edycji ceremonii „Manipulenin” znalazł się były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który nazwał Putina „krystalicznym demokratą”. To za jego rządów zaplanowano gazociąg Nord Stream; po odejściu z urzędu kanclerskiego zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek.
Wśród laureatów jest też sam rosyjski dyktator. Z kolei Nebenzia to stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, który reprezentował Rosję w kwietniu 2023 r., kiedy stanęła ona na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ pomimo trwającej agresji przeciwko Ukrainie.
Nagrodę otrzymało również „kłamstwo katyńskie 2024” - w rocznicę zbrodni katyńskiej rosyjska FSB oraz rosyjska agencja prasowa TASS stworzyły i opublikowały sfałszowane dokumenty rzekomo udowadniające, że zbrodni katyńskiej dokonali Niemcy. Co więcej, porównano ją do zbrodni dokonanych przez wojska rosyjskie w ukraińskiej Buczy, przedstawiając tę ostatnią jako rzekomą operację „fałszywej flagi”, tj. przeprowadzoną przez siły Ukrainy.
„Compact Magazin” to niemieckie czasopismo sympatyzujące ze środowiskiem skrajnej prawicy i partią AfD, twierdzące, że Polska jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. W specjalnym wydaniu zatytułowanym „Zapomniana polska wina” czytamy, że „(…) polski szowinizm (był skierowany) nie tylko przeciwko Niemcom, ale także przeciwko Związkowi Radzieckiemu” i „odegrał niemałą rolę w wybuchu II wojny światowej”.