Przejdź do treści
9:55 Pilne: Strzelanina na ulicy we Wrocławiu. Nie żyją dwie osoby
9:30 Marek Jakubiak w Radio Republika: Jeśli Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, to nie będzie Polski
9:00 Strefa Gazy: Armia izraelska wznowiła w nocy z poniedziałku na wtorek bombardowanie po przerwie na uwolnienie przez Hamas izraelsko-amerykańskiego zakładnika. Wśród zaatakowanych celów znalazł się szpital, gdzie zginął dziennikarz
8:15 Śląskie: Pod zarzutem przyjmowania łapówek za korzystne decyzje dotyczące gospodarki odpadami śląscy policjanci zatrzymali byłego naczelnika jednego z wydziałów urzędu w Siemianowicach Śląskich
7:40 Dziś o godz. 18.00, w 44 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Nabożeństwu będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, dawny sekretarz Jana Pawła II
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Olkusz - spotkanie z mieszkańcami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Marcina Horały - 17:00 (os. Pakuska / Klub Przyjaźń ) ul. Legionów Polskich 14
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka zaprasza na spotkanie z posłami Marcinem Horałą i Grzegorzem Pudą, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Biblioteka Gminna w Cięcinie, budynek OSP, ul. św. Floriana 8. Węgierska Górka
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Premier Morawiecki odwiedzi Wilno. Przed nami polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

Źródło: wikimedia

W dniach 16-17 września szef polskiego rządu odwiedzi Wilno, gdzie spotka się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausėdą oraz premierem Sauliusem Skvernelisem. W programie wizyty zaplanowano m.in. polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów. Podpisana zostanie także deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi.

Delegacje rządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać m.in. na temat współpracy w regionie, kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz relacji transatlantyckich. Podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych omówiona zostanie także współpraca na forum UE, w tym na temat polityki klimatycznej, w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu.

W skład polskiej delegacji wejdzie kilkunastu ministrów. Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe będą jednymi z największych tego typu międzynarodowych spotkań.

Ważnym elementem rozmów delegacji Polski i Litwy będą kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna. Podkreśleniu efektywności współpracy infrastrukturalnej służyć będzie podpisanie:

Umowy dotyczącej wspólnego przedsięwzięcia Joint Venture i umowy wspólników dotyczącej obsługi pociągów intermodalnych pomiędzy LTG Cargo Polska sp. z.o.o., AB LTG Cargo i PKP Cargo S. A.,
Listu intencyjnego pomiędzy spółkami UAB LTG Link i PKP Intercity S. A. dotyczącego wdrażanie projektu uruchomienia kolejowego połączenia w relacji Wilno – Kowno – Białystok – Warszawa.

Podpisany zostanie także Harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie 20 listopada 2019 r.

Polska i Litwa solidarnie popiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Białorusi. Razem potępiamy także akty przemocy wobec społeczeństwa, które domaga się prawa do życia w wolnym i demokratycznym kraju. Efektywnie pomagamy również ofiarom represji.

Premier Mateusz Morawiecki i szef litewskiego rządu omówią aktualne kwestie dotyczące polityki wschodniej, w tym sytuację po wyborach na Białorusi. Podczas wizyty w Wilnie podpisana zostanie także deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi.

Rozmowy w Wilnie będą kolejnym krokiem szefa polskiego rządu w kierunku koordynacji międzynarodowych działań dotyczących naszego wspólnego sąsiada. 11 września w Lublinie, z inicjatywy Polski odbył się szczyt Grupy V4, który wypracował propozycję pakietu dla Białorusi i wspólne stanowisko w kwestii otrucia lidera opozycji w Rosji.

Premierzy Polski i Litwy będą mieli również okazję do wymiany opinii na tematy wschodnie przed zaplanowaną na 24-25 września nadzwyczajną Radą Europejską. Szef polskiego rządu wniósł na agendę spotkania również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji.

W litewskiej stolicy podpisany zostanie list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej „TVP Wilno”. List zostanie podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.

Rozpoczęcie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2021 r., a ukończenie prac w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Przy okazji podpisania listu intencyjnego odbędą się uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności „TVP Wilno”.

Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w najważniejszych dziedzinach. Polskę i Litwę łączą bardzo dobre relacje. Prowadzimy intensywny dialog, który sprzyja osiąganiu wspólnych celów na arenie międzynarodowej.

Litwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski, z którym łączy nas takie samo spojrzenie na wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej, znaczenie polityki bezpieczeństwa oraz konieczność wspólnej realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych (m.in. Rail Baltica, czy Via Baltica). Jako strategiczni partnerzy, rozwijamy także współpracę w takich dziedzinach jak kultura i nauka, wymiana młodzieży oraz pamięć historyczna.

Wysoko oceniamy praktyczne znaczenie polsko-litewskiej współpracy wojskowej, w tym wzajemną obecność oficerów w strukturach międzynarodowych ulokowanych w obu krajach, a także wspólne ćwiczenia i przedsięwzięcia szkoleniowe.

Prowadzimy również dialog dotyczący ochrony praw mniejszości narodowych. Dzięki temu, udało się nam w listopadzie 2019 r. podpisać polsko-litewską Deklarację oświatową, której zadaniem jest poprawianie poziomu edukacji mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Elementami łączącymi Polaków i Litwinów jest wspólne dziedzictwo i polityka pamięci, o które solidarnie dbamy, m.in. w ramach Polsko-Litewskiej Grupy ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Pamiętamy także o obchodach rocznicowych, w trakcie których razem podkreślamy osiągnięcia I Rzeczypospolitej, takie jak przypadająca w 2021 r. 230. rocznica pierwszej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja.

premier.gov.pl

Wiadomości

Trump chce biliona dolarów dla Ameryki. Nowa inicjatywa w Arabii Saudyjskiej

Patrycja Markowska zakochana w więźniu! "Tata wpadł do pokoju w nocy i zrobił mi dym!"

Pilne: Strzelanina na ulicy we Wrocławiu. Nie żyją dwie osoby

Senyszyn rozbawiła Stanowskiego podczas debaty: „I wszystko na nic”

Fogiel bez litości o Trzaskowskim: „Wyglądał jakby miał zemdleć”

Sukces Ratajskiego. Polak w czołówce światowego darta

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Szwedzki sportowiec kontuzjowany przez drona

44 lata temu świat zamarł. Na placu św. Piotra terrorysta ciężko ranił Jana Pawła II

Buraki na pięć sposobów – sprawdzone przepisy, które pokochasz!

Ukraina: Putin rzuca do boju Regiment Prezydencki FSB

108. rocznica objawień i 44. rocznica zamachu

Debata po debacie: Trzaskowski dostarczał amunicji przeciw sobie

Schnepf się nie pohamowała. "(...)kto na mnie zwymiotuje"

Najnowsze

Trump chce biliona dolarów dla Ameryki. Nowa inicjatywa w Arabii Saudyjskiej

Fogiel bez litości o Trzaskowskim: „Wyglądał jakby miał zemdleć”

Sukces Ratajskiego. Polak w czołówce światowego darta

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Patrycja Markowska zakochana w więźniu! "Tata wpadł do pokoju w nocy i zrobił mi dym!"

Pilne: Strzelanina na ulicy we Wrocławiu. Nie żyją dwie osoby

Senyszyn rozbawiła Stanowskiego podczas debaty: „I wszystko na nic”