Dziś zakończy się misja załogi Ax-4. Astronauci wracają na Ziemię

Niedziela, 13 lipca, była ostatnim pełnym dniem pobytu załogi Ax-4 w kosmosie. Dziś astronauci, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, kończą swoją blisko 3-tygodniową misję i wracają na Ziemię.
Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), proces powrotu kapsuły Dragon Grace zaprojektowano jako w pełni zautomatyzowany. Operacja rozpocznie się w poniedziałek rano, 14 lipca. O godz. 10:55 nastąpi zamknięcie włazu między ISS a statkiem Dragon. Około 13:05 czasu polskiego kapsuła odłączy się od stacji.
Po oddzieleniu się od ISS, kapsuła kilkukrotnie uruchomi silniki, by oddalić się od stacji i rozpocząć manewr zejścia z orbity. W krytycznym momencie tzw. trunk – tylna część statku – zostanie odrzucona, a kapsuła obróci się, by osłona termiczna osłaniała ją podczas wejścia w atmosferę.
Zgodnie z planem, kapsuła Dragon z załogą Ax-4 ma wodować w Oceanie Spokojnym, u wybrzeży Kalifornii USA. Po wodowaniu statek zostanie przechwycony przez specjalistyczną jednostkę ratowniczą, a astronauci zostaną przetransportowani na ląd.
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski uda się do Kolonii w Niemczech. W Europejskim Centrum Astronautów ESA rozpocznie się jego rehabilitacja i obserwacja medyczna, realizowana w ośrodku Envihab należącym do Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR).
"Zespół medycyny kosmicznej ESA, w skład którego wchodzą lekarze operacyjni ESA, fizjoterapeuci i trenerzy sportowi, będzie monitorował Sławosza podczas jego powrotu do ziemskiej grawitacji dzięki specjalnemu programowi regeneracji" — podała POLSA.
Jak podkreśla POLSA, powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego będzie symbolicznym zakończeniem pierwszego w historii udziału polskiego astronauty w misji komercyjnej ESA, wspieranej przez krajowe instytucje naukowe i edukacyjne.
Podczas swojej misji polski astronauta zrealizował 13 eksperymentów naukowych, 30 pokazów edukacyjnych oraz cztery bezpośrednie łączenia z młodzieżą i dziećmi w Polsce – w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.
Odłączenie kapsuły oraz lądowanie na Pacyfiku będą transmitowane na żywo przez Axiom Space, NASA i SpaceX. Dokładne godziny transmisji zostaną podane na kanałach instytucji odpowiedzialnych za misję.
Źródło: Republika, PAP, Fakt, POLSA
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X