Przejdź do treści
Pierwsza wizyta zagraniczna ministra Jacka Czaputowicza - kierunek państwo Trójmorza
msz.gov.pl

– Jest to moja pierwsza wizyta jako ministra spraw zagranicznych. Ma ona na celu podkreślenie bardzo dobrych, przyjacielskich relacji między naszymi państwami – mówił podczas wizyty w Sofii szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

– Premier Mateusz Morawiecki złożył pierwszą wizytą w Budapeszcie, ja jestem w Sofii. Oznacza to, że dla Polski region Europy Środkowej jest bardzo ważny w polityce zagranicznej – dodał szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który przebywał dziś z wizytą w Bułgarii, gdzie przeprowadził rozmowy z wicepremier i minister spraw zagranicznych Ekateriną Zacharijewą. Spotkał się także z minister ds. Prezydencji Bułgarii w Radzie UE Lilianą Pawłową.

Pierwsza wizyta Jacka Czaputowicza jako szefa polskiej dyplomacji była wyrazem determinacji Polski rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-bułgarskich oraz kształtowania bliskiej współpracy i wspierania Prezydencji Bułgarii w Radzie UE w I półroczu 2018 r. Minister podkreślił, że rozmowy w Sofii na początku bułgarskiej prezydencji wskazują również na zakres polskiego zaangażowania we współpracę w ramach Unii Europejskiej, aktywnego uczestnictwa w procesie poszukiwania wzajemnie akceptowalnych rozwiązań i decyzji w celu budowania przyszłości UE.

Rozmowy ministra Jacka Czaputowicza w Sofii dotyczyły najważniejszych kwestii w relacjach bilateralnych, współpracy regionalnej oraz najistotniejszych spraw na agendzie UE. Wizyta była także okazją do przedstawienia partnerom bułgarskim polskich priorytetów w okresie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Ważnym tematem rozmów była przyszłość Unii Europejskiej, w tym po Brexicie, oraz sprawy tak istotne dla obywateli Polski, Bułgarii i innych państw członkowskich, jak polityka energetyczna, w tym dyrektywa gazowa, status pracowników delegowanych, polityka migracyjna, przyszłe Wieloletnie Ramy Finansowe. Warszawa i Sofia będą się konsultować we wszystkich tych kwestiach z uwzględnieniem interesów ekonomicznych wszystkich zainteresowanych, europejskich wartości związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku oraz bezpieczeństwa Europy i jej obywateli.

Przedmiotem rozmów była również europejska przyszłość Bałkanów Zachodnich. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Bułgarii zgodzili się, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską to jedyna droga zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy. Minister potwierdził, że Polska będzie wspierać Prezydencję Bułgarii w Radzie UE w realizacji jej priorytetów w tej dziedzinie. – Polska w pełni popiera priorytety prezydencji bułgarskiej. Zwłaszcza zaangażowanie we wzmocnienie relacji między UE a Bałkanami Zachodnimi – mówił szef polskiego MSZ.

Tematem rozmów była także kwestia procedury uruchomionej przez KE wobec Polski z artykułu 7. Traktatu o UE. – Omówiliśmy chronologię i to co nas czeka, jeśli chodzi o artykuł 7. Ze swojej strony przedstawiłem wstępne stanowisko Polski odnośnie tego problemu. Zadeklarowałem, że wkrótce zostanie ono przedstawione na piśmie prezydencji, Komisji, a także państwom członkowskim. Polska nastawiona jest na dialog w tej sprawie – podkreślił minister Czaputowicz. Wskazał również, że sprawa artykułu 7. będzie także jednym z tematów rozmów z szefem niemieckiego MSZ Sigmarem Gabrielem, które zaplanowane są na najbliższą środę w Berlinie. Minister Czaputowicz poinformował ponadto, że zwrócił się z prośbą o spotkanie z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem podczas swojej przyszłotygodniowej wizyty w Brukseli. – Będziemy rozmawiać i prowadzić dialog ze wszystkimi zainteresowanymi. Ze swojej strony także zadeklarowałem gotowość udziału polskich ekspertów prawnych, którzy wyjaśnią dokładnie polskie stanowisko w tej kwestii. Uważamy, że w proces ten powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE, jako jedyna instytucja uprawniona do decydowania o tym, czy prawa i standardy UE są przestrzegane – dodał szef polskiej dyplomacji.

Dzisiejsza wizyta potwierdziła wolę obu rządów intensyfikacji relacji dwustronnych, poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, identyfikowania form współpracy na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ. Nasze kraje zainteresowane są rozwijaniem regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni, z wykorzystaniem możliwości zarysowanych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r. Rozmowy dotyczyły także współpracy regionalnej państw wschodniej flanki NATO (B9) w sferze polityki bezpieczeństwa.

 

 

centrumprasowe.pap.pl

Wiadomości

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Najnowsze

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi