Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pentagon: USA rozważają wolniejsze wycofywanie się z Afganistanu

Źródło: Wikipedia/ Domena publiczna

USA rozważają wolniejsze, niż dotąd zakładano, wycofywanie amerykańskich oddziałów z Afganistanu w 2015 i 2016 r., ponieważ nowy rząd w Kabulu okazuje się wiarygodnym i stabilnym partnerem - oświadczył nowy szef Pentagonu Ashton Carter.

- Prezydent USA Barack Obama rozważa pewne możliwości wzmocnienia naszego wsparcia dla polityki bezpieczeństwa prezydenta (Afganistanu Aszrafa) Ghaniego, w tym możliwe zmiany w harmonogramie wycofywania amerykańskich oddziałów - powiedział Carter na konferencji prasowej z prezydentem Ghanim w Kabulu.

Może to polegać na spowolnieniu tempa wycofywania oddziałów, a także wprowadzeniu zmian w planie zamykania amerykańskich baz wojskowych - dodał.

Obecnie obowiązujący harmonogram zakłada, że liczebność amerykańskich sił w Afganistanie pod koniec br. zmniejszy się z obecnych 10 tys. do 5 tys. żołnierzy, a pozostali będą sukcesywnie opuszczać kraj do końca 2016 r.

Według szefa Pentagonu Obama "rozważa też zmiany w szczegółach" funkcjonowania misji antyterrorystycznej, jaką pozostałe w Afganistanie siły USA mają prowadzić przeciw Al-Kaidzie. Oprócz niedobitków tej organizacji swój punkt zaczepienia w tym kraju próbuje znaleźć dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), działające w Syrii i Iraku.

Na razie nie podjęto żadnych decyzji, ale w marcu Obama przedyskutuje możliwe opcje z Ghanim podczas jego wizyty w Białym Domu - zapowiedział Carter.

Wypowiedź szefa Pentagonu to jak dotąd najbardziej bezpośrednie potwierdzenie, że administracja USA może zmodyfikować plan wyjścia amerykańskich sił z Afganistanu, przez Republikanów krytykowany jako zbyt pochopny - zauważa agencja Associated Press.

Prezydent Afganistanu już wcześniej sygnalizował, że jego zdaniem proces wycofywania wojsk USA należy spowolnić, aby więcej żołnierzy amerykańskich wsparło siły afgańskie w walce z talibami podczas ogłoszonej przez nich ofensywy. O uwzględnienie sytuacji na miejscu apelowali do Obamy także dowódcy afgańscy i część wojskowych w USA.

W lutym najwyższy rangą dowódca sił USA w Afganistanie gen. John Campbell powiedział przed komisją sił zbrojnych Senatu USA, że przedstawił władzom kilka możliwości zmian w obecnym harmonogramie, które pozwoliłyby na skuteczniejsze szkolenie sił afgańskich i doradzanie im, zwłaszcza w okresie letnim, na który przypadają najcięższe walki.

Podstawą do rozważenia zmian w zasadach obecności sił USA w Afganistanie jest przekonanie, że utworzenie w ub. roku rządu jedności narodowej w Kabulu to zapowiedź bardziej stabilnego partnerstwa w sprawach dotyczących polityki i bezpieczeństwa - powiedział Carter. - To ogromna zmiana, na którą jeszcze kilka miesięcy temu nie mogliśmy liczyć - dodał.

Poprzedni prezydent Afganistanu Hamid Karzaj niekiedy publicznie krytykował siły USA i niechętnie odnosił się do współpracy z Amerykanami. Obecny rząd jedności narodowej powstał w styczniu dzięki porozumieniu o podziale władzy, jaki Ghani i jego rywal w wyborach prezydenckich Abdullah Abdullah zawarli 21 września, kończąc kilkumiesięczny konflikt wokół wyniku głosowania.

Wizyta szefa Pentagonu nastąpiła w czasie, gdy władze afgańskie zwiększają wysiłki na rzecz rozmów pokojowych z talibami. Na konferencji prasowej Ghani nie odpowiedział na pytanie, czy są oni gotowi do zaangażowania się w bezpośrednie rozmowy z rządem w Kabulu. Zaznaczył jednak, że "warunki dla pokoju są najlepsze od 36 lat"

pap

Wiadomości

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najnowsze

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy