Papież Franciszek dokona w piątek w Watykanie doniosłego aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Do wydarzenia tego dojdzie podczas rozpoczynającej się o godz. 17 celebracji pokutnej w bazylice Świętego Piotra, miesiąc i dzień po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.
Akt Poświęcenia przewidziany jest około godz. 18.30.
Zwieńczy on miesiąc apeli papieża o zatrzymanie wojny, którą nazwał "haniebną" i "odrażającą". Potępiał wielokrotnie jej okrucieństwo i mówił o "cierpieniach udręczonej ludności" i o tym, że "na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez". Stanowczo odrzucając oficjalną linię strony rosyjskiej, mówił, że "nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę".
W niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Franciszek uznał ataki na ludność cywilną za "nieludzkie" i "bluźniercze".
- Nie ma dla nich usprawiedliwienia - powiedział.
Zachęcił biskupów z całego świata oraz kapłanów i wiernych, by w piątek "przyłączyli się do niego w modlitwie o pokój i poświęceniu oraz zawierzeniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi".
Tego samego aktu dokona w piątek w Fatimie jako wysłannik Franciszka papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.
Watykańskie media, wyjaśniając znaczenie tego gestu, przywołały tekst objawień fatimskich z 1917 roku, w którym mowa jest o prośbie Matki Bożej o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Jak zaznaczono, jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”, "dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.
ZOBACZ: Papież wspiera Ukrainę. „Zrobię wszystko, co w mojej mocy”
Watykan przypomniał, że po 1917 roku miało miejsce kilka aktów poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: w 1942 roku całego świata, w 1952 roku narodów Rosji. W 1984 roku św. Jan Paweł II zawierzył wszystkie narody świata.
Franciszek wystosował specjalny list do wszystkich biskupów w związku z piątkowym wydarzeniem.
- W tej mrocznej godzinie Kościół jest usilnie wzywany, by wstawiać się u Księcia Pokoju i być blisko tych, którzy ponoszą konsekwencje tego konfliktu. Przyjmując także liczne prośby Ludu Bożego, pragnę w szczególny sposób powierzyć Matce Bożej Narody będące w konflikcie - wyjaśnił.
- Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju - dodał.
Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny
W Watykanie opublikowany został także tekst Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny; aby - jak wyjaśnił - można było odmówić tę modlitwę konsekracyjną "w tym dniu w braterskiej jedności".
Rozpoczynają ją słowa:
- O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia. Jesteś naszą Matką, miłujesz nas i znasz nas: nic, co nosimy w sercu, nie jest przed Tobą ukryte. Matko miłosierdzia, tak wiele razy doświadczyliśmy Twojej opatrznościowej czułości, Twojej obecności, która przywraca nam pokój, ponieważ Ty zawsze prowadzisz nas do Jezusa, Księcia Pokoju.
- My jednak zgubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o nauce płynącej z tragedii minionego wieku, o poświęceniu milionów poległych podczas wojen światowych. Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i wciąż zdradzamy marzenia narodów o pokoju oraz nadzieje ludzi młodych. Staliśmy się chorzy z chciwości, zamknęliśmy się w nacjonalistycznych interesach, pozwoliliśmy, by sparaliżowały nas obojętność i egoizm - głosi modlitwa.
Są też w nie słowa:
- Woleliśmy lekceważyć Boga, żyć w naszym fałszu, podsycać agresję, niszczyć życie i gromadzić broń, zapominając, że jesteśmy opiekunami naszego bliźniego i wspólnego domu, który dzielimy.
- Poprzez wojnę rozszarpaliśmy Ziemski ogród, grzechem zraniliśmy serce naszego Ojca, który pragnie, abyśmy byli braćmi i siostrami. Staliśmy się obojętni na wszystkich i wszystko z wyjątkiem nas samych. A teraz ze wstydem mówimy: przebacz nam, Panie! - napisano.
Jest tam też następujące wyznanie winy:
- Zagubiliśmy człowieczeństwo, zmarnowaliśmy pokój. Staliśmy się zdolni do wszelkiej przemocy i wszelkiego zniszczenia. Jakże pilnie potrzebujemy Twojej matczynej interwencji.
Wszyscy będą modlić się do Matki Bożej:
- Ugaś nienawiść, usuń pragnienie zemsty, naucz nas przebaczenia. Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego.
- I choć nie milknie zgiełk broni, niech Twoja modlitwa usposabia nas do pokoju. Niech Twoje matczyne dłonie będą ukojeniem dla tych, którzy cierpią i uciekają pod ciężarem bomb. Niech Twoje macierzyńskie objęcie pocieszy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny. Niech Twoje bolejące Serce poruszy nas do współczucia i przynagli do otwarcia drzwi i opieki nad zranioną i odrzuconą ludzkością - głosi modlitwa konsekracyjna.
Podkreśla się w niej:
- Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie, a Twoje Serce bije dla nich i dla wszystkich narodów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i nędzę.
Jej kluczowy fragment jest następujący:
- My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój.
W czwartek Watykan zamieścił na profilu papieża na Twitterze jego następujące wezwanie "Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny".
Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny. Niech Akt Poświęcenia Narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna #pokój dla całego świata.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) March 24, 2022
- Niech Akt Poświęcenia Narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata - dodał Franciszek.
W środę podczas audiencji generalnej papież powiedział Polakom:
- W tym roku, na drodze wielkopostnej pokuty, pościmy i prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się na Ukrainie. W Polsce jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji.
- Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny. Niech Akt Poświęcenia narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata.