Papież Franciszek wskazuje na standardy dziennikarstwa. "Szanujmy godność człowieka"

Papież Franciszek wystosował kolejny list do dziennika "La Stampa". Wyraża w nim przekonanie, że dziennikarstwo odgrywa kluczową rolę w epoce mediów społecznościowych. Podkreślił, że informowanie ludzi musi się odbywać z poszanowaniem dla ich godności.
"W czasach, w których wszyscy mówią i biorą udział w debacie, a nie wszyscy są skłonni słuchać i zastanowić się, profesjonalna informacja pełni rolę tak ważną jak nigdy wcześniej" - podkreślił Franciszek w opublikowanym w sobotę liście do redakcji turyńskiej gazety.
"Media społecznościowe są dzisiaj powszechnie rozprzestrzenionymi narzędziami i stanowią wielką szansę, jaką ludzie mają do dyspozycji. Ale właśnie to mnożenie się oferty informacyjnej i przestrzeni w sieci czyni tym ważniejszą rolę zawodowych dziennikarzy i dziennikarstwa wysokiej jakości" - dodał papież w przesłaniu.
Zauważył, że dziennikarstwo nie składa się wyłącznie z profesjonalnych reguł, a również z proponowanie "dobrych informacji" czyli pogłębionych, skonfrontowanych i szanujących godność człowieka.
"Taka informacja nie popada w jałowe sprzeczności, powierzchowność, plotki. Nie zadowala się opisywaniem tylko tego, co jest już oświetlone przez reflektory, i nie zapomina o dramatycznych sytuacjach, o których nikt nie mówi" - dodał papież.
Zaapelował o to, by "z delikatnością i człowieczeństwem" informować o historiach ludzi, "przy szczególnej trosce o bezbronnych, ostatnich, odrzuconych i tych, którzy nie mają władzy".
Potrzebna jest "informacja, która jest w stanie opisać złożoność rzeczywistości, w jakiej żyjemy, bez popadania w łatwe schematy i propagandę"- napisał Franciszek w liście do dziennika "La Stampa".
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
"Nie kaprys, tylko miłość". Olga Kalicka odpowiada Wolińskiemu po jego komentarzu o karmieniu piersią
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany
Najnowsze

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany

Robert Bąkiewicz zaprasza na XIV Marsz Powstania Warszawskiego

PILNE: Sejm zdecydował o postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu
