Papież Franciszek wezwał do modlitwy za górników z kopalni w zachodniej Turcji, gdzie doszło do katastrofy. Zginęło w niej co najmniej 205 ludzi, a około 200 jest nadal uwięzionych pod ziemią.
Zwracając się do ponad 60 tysięcy uczestników audiencji generalnej w Watykanie papież powiedział: „Zachęcam was do modlitwy za górników, którzy zginęli wczoraj w kopalni w Somie w Turcji i za tych, którzy wciąż uwięzieni są w jej korytarzach”.
Franciszek modlił się o pocieszenie dla rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie.
Minister tureckiej energetyki Taner Yildiz poinformował, że w katastrofie zginęło 205 górników, zastrzegając, że bilans ofiar może wzrosnąć. – Nasza nadzieja na odnalezienie ocalałych (z katastrofy) coraz bardziej maleje – przyznał szef resortu energetyki i bogactw naturalnych, dodając, że „akcja ratunkowa będzie trwała do samego końca”.
Nie podał jednak liczby górników uwięzionych pod ziemią w kilku korytarzach, kilkaset metrów pod ziemią.
Według mediów, w kopalni, w której w chwili zawału przebywało 787 górników, wciąż jest ponad dwustu. 80 górników zostało rannych.
Minister Yildiz wskazał, że katastrofa w Somie może być najtragiczniejsza w historii tureckiego górnictwa. Zaznaczył, że w kopalni wciąż trwa pożar, który utrudnia akcję ratunkową.
Niemniej turecka agencja prasowa Anatolia poinformowała, że na powierzchnię wyciągnięto sześciu żywych górników; nie podano jednak, w jakim są stanie. Łącznie – jak wciąż podaje AFP – uratowano 363 górników.
Tureckie władze oskarżane są o zaniedbania. Minister Yildiz zapewnił: „Jeśli doszło do zaniedbań, nie zamkniemy na nie oczu”. – Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, w tym administracyjne i prawne – dodał.
W sprawie katastrofy wszczęto śledztwo.
Kopalnia w Somie w prowincji Manisa znajduje się około 120 km na północny wschód od Izmiru. Według władz lokalnych zawał został spowodowany przez wybuch transformatora.
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan odłożył planowaną na środę jednodniową wizytę w Albanii i ma przyjechać na miejsce tragedii. Rząd ogłosił również trzydniową żałobę narodową począwszy od wtorku 13 maja.
W przeszłości najtragiczniejszym wypadkiem tego rodzaju w Turcji był wybuch gazu w kopalni w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku. Zginęły wówczas 263 osoby.