Przejdź do treści

„Państwo islamskie znów rośnie w siłę”. Szef niemieckiego wywiadu ostrrzega przed odradzaniem się terroryzmu

Źródło: Fot. flickr.com/YU-bin

- Państwo islamskie znów rośnie w siłę — mówi w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadu (BND). W rozmowie opublikowanej 11 lipca ostrzega przed odradzaniem się terroryzmu islamskiego, szczególnie na obszarze afrykańskiego Sahelu.

- W 20 lat po pamiętnym ataku terrorystycznym z 11 września wciąż nie mamy kontroli nad islamskimi organizacjami terrorystycznymi — mówi Kahl.

- Terroryzm islamski rozwinął się od tamtego czasu, kosztował wiele ludzkich istnień. Wzrosła liczba osób weń zaangażowanych i związane z działalnością terrorystyczną zagrożenia. Pomimo sukcesu, jakim było zwycięstwo militarne i terytorialne nad tzw. ISIS, obie główne grupy — Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie wciąż istnieją, rozprzestrzeniając się i inspirując nowe, związane z nimi grupy do działań, przy czym rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii — ocenia.

Jak mówi szef BND, Irak i Syria to pierwotne regiony pochodzenia i działania Państwa Islamskiego.

- Ten ruch pozostał bardzo aktywny. Mimo że został pozbawiony zdobyczy terytorialnych i quasi-państwowości, wycofał się w nowe rejony, zrestrukturyzował i zreorganizował. Nadal jest zdolny do zamachów na Bliskim Wschodzie oraz pobudzania do takich działań poza nim — podkreśla Bruno Kahl.

- Przez pewien czas mieliśmy wrażenie, że w sieci oddziaływań ISIS brakuje jednolitego centrum decyzyjnego. Teraz obserwujemy zmiany w hierarchii i dostrzegamy próby koordynacji horyzontalnej — dodaje.

ISIS wciąż pozyskuje nowych zwolenników

W ocenie szefa niemieckiego wywiadu ISIS wciąż zyskuje nowych zwolenników, szczególnie w regionach, gdzie brakuje ustabilizowanej władzy i struktur państwowych. To zjawisko występuje nie tylko na Bliskim i Środkowym Wschodzie, ale dotyczy także Sahelu (obszar obejmujący południowe obrzeża Sahary), krajów południowej Afryki i częściowo Azji Środkowej.

Przy rekrutacji nowych adeptów element religijny w istocie nie jest decydujący.

- Rdzeń religijny jest niezbędny, by zapewnić wyznawcom czyste sumienie. Pomaga również w rekrutacji. Ale głównym powodem sukcesów ISIS jest słabość struktur państwowych w niektórych regionach świata — zauważa Kahl.

- Szczególny niepokój budzi rozwój struktur ISIS na obszarze Sahelu – mówi w wywiadzie szef BND, tam bowiem „grupy związane z Państwem Islamskim kontrolują całe obszary”, skąd prowadzą działalność dywersyjną również w sąsiednich regionach Afryki.

Europa musi zrobić wszystko by powstrzymać rozszerzanie się wpływów islamistów

- To był zresztą główny powód, dla którego Europa interweniowała na tamtym obszarze — mówi. Chodziło o to, by „powstrzymać ekspansję terroru z regionu pustynnego na obszary gęściej zaludnione i zagospodarowane”. Kahl dodaje, że Europa musi zrobić wszystko, co możliwe, by zatrzymać rozszerzanie wpływów islamistów w Burkinie Faso, Nigrze i do pewnego stopnia Nigerii.

- Musimy pomóc władzom tych państw odzyskać kontrolę nad terytoriami im przynależnymi — wskazuje.

Szef Federalnej Służby Wywiadu opowiada się za kontynuację misji Barkhane w regionie Sahelu, mimo że Francja chce zredukować swój kontyngent pokojowy do kilkuset komandosów.

- Niemiecki rząd federalny uważa, że Zachód nie może tam zrezygnować ze swej obecności wojskowej — podkreśla.

- Po ostatnim ataku na żołnierzy Bundeswehry pojawiają się wątpliwości, czy cena nie jest za wysoka — przyznał szef niemieckiego wywiadu. Terroryści działają jednak coraz częściej w regionach, które wcześniej uważano za bezpieczne, co oznacza, że terroryzm zachowuje żywotność. Skuteczność misji i strategii antyterrorystycznych trzeba zaś mierzyć faktem, że „wojna z terrorem to najczęściej walka z Hydrą”.

- Misja Barkhane z pewnością okazała się sukcesem — mówi, ale zarazem podkreśla, że konieczne jest znalezienie rozwiązania politycznego dla Sahelu.

Niepokojące prognozy

- Amerykańskie służby wywiadowcze przewidują, że dżihadyści w Sahelu dojdą do władzy w ciągu sześciu miesięcy. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji mówią o konieczności umiędzynarodowienia zaangażowania w tym regionie. Argumentują, że ciężar nie może spoczywać na barkach tylko jednego kraju — zauważa Kahl. Pozostawienie bez wsparcia krajów tego regionu może skutkować tym, że „będą go one szukały gdzie indziej, na przykład w Rosji” - przestrzega.

- Udało się nam rozbić Al-Kaidę, ale nie oznacza to jeszcze, że zagrożenie terrorystyczne na świecie zniknęło — podsumowuje szef BND.

- Nigdy nie zaakceptujemy terroru, ale musimy się z nim liczyć, jako że jest to stałe zjawisko. Europa i Stany Zjednoczone powinny współpracować w celu utrzymania swoich zdolności analizowania i zwalczania terroryzmu — podkreśla Bruno Kahl.

polskieradio24.pl

Wiadomości

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Nawrocki: nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków

Morawiecki o relacjach polsko-amerykańskich: „Zaprzysiężenie Trumpa zwiastuje zmiany w Europie”

PiS oczekuje wypłaty subwencji po decyzji Sądu Najwyższego

Małecki: Tusk boi się przegranych wyborów

Śmiszek zaatakował Muska. „Dewiacje pójdą w niebyt, oby też w UE!”

Najnowsze

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska