Perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu to główne tematy szczytu Inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentował na nim prezydent Andrzej Duda.
Przywódcy państw Trójmorza rozmawiali także m.in. o rozwoju infrastruktury, zacieśnianiu więzi w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a także współpracy w ramach NATO. – Dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych między krajami regionu, w tym połączeń gazowych oraz w zakresie energii elektrycznej to działania priorytetowe, które musimy realizować – podkreślał Andrzej Duda.
Wytłumaczył, że chodzi o współtworzenie więzi o charakterze gospodarczym, komunikacyjnym, a przede wszystkim o budowanie sfer bezpieczeństwa w naszej części Europy. – Tego bezpieczeństwa niemilitarnego – od bezpieczeństwa militarnego mamy Sojusz Północnoatlantycki, którego wszyscy jesteśmy członkami – ale tego bezpieczeństwa w innych jego przejawach – bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa komunikacyjnego, bezpieczeństwa także i cybernetycznego – wyjaśniał.
Oprócz liderów państw Inicjatywy Trójmorza w szczycie wzięli udział także partnerzy tego formatu – przedstawiciele USA, Niemiec, Japonii i Komisji Europejskiej. Podczas panelu m.in. głos zabrali także – uczestniczący w obradach zdalnie – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Współpraca państw Trójmorza rozpoczęła się z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy oraz ówczesnej Prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović. Projekt zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
– Trójmorze to w tym momencie ponad 110 mln obywateli państw Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że w przyszłości obywateli państw Unii Europejskiej – a siłą rzeczy także i Trójmorza – będzie więcej; kiedy proces przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej zakończy się jej pełnym członkostwem w Unii Europejskiej – mówił prezydent Duda. – Ale dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować wspólne projekty. Mało – że chcemy te projekty także rozwijać. Że jeżeli będzie zainteresowanie ze strony Ukrainy tym, aby Via Carpatia miała swoje odgałęzienie także na Ukrainę, to jako państwa Trójmorza wspólnie z Ukrainą jako państwem uczestniczącym będziemy te projekty realizować.
Prezydent RP spotkał się też z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, a następnie z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!