Pandemia kontra Islam. Indonezyjczycy nie wezmą udziału w tegorocznej pielgrzymce do Mekki
Ze względu na sytuację epidemiczną Indonezja jest zmuszona odstąpić od udziału w tegorocznym hadżdżu — przekazał w czwartek minister ds. religii Jaqut Cholil Qoumas. Muzułmanie w tym kraju oczekują średnio 20 lat, aż przyjdzie ich kolej na pielgrzymkę do Mekki.
Minister zaznaczył, że odwołanie udziału grupy indonezyjskiej w hadżdżu jest spowodowane cofnięciem zezwolenia na przyjazd pielgrzymów ze świata przez Arabię Saudyjską.
- Wziąwszy to pod rozwagę i uwzględniając obawy związane z rozprzestrzenianiem się wirusa, postanowiliśmy, że nie zezwolimy naszym obywatelom na udział w hadżdżu — poinformował Jaqut Cholil Qoumas.
Indonezja jest największym skupiskiem muzułmanów na świecie
Liczącą 271 mln mieszkańców Indonezja, jest krajem, gdzie istnieje największe skupisko muzułmanów na świecie. Udział w hadżdżu, będący obowiązkiem każdego muzułmanina, który należy wypełnić raz na całe życie, został uniemożliwiony już po raz drugi. W 2020 r. indonezyjskie władze również zakazały swym obywatelom wyjazdu do Mekki.
- Tu chodzi nie tylko o Indonezję, bo żadnemu z krajów nie przyznano w tym roku kwot — wyjaśnił minister, dodając, że „nie podpisano protokołu ustaleń, w oparciu o który można by było zorganizować pielgrzymkę”. Zapowiedział, że osoby, które wniosły już opłaty, będą mogły wziąć udział w hadżdżu za rok w ramach kwoty indonezyjskiej (ponad 220 tys. osób w 2019 r.).
Pielgrzymka do Mekki to niezył biznes
Agencja Reutera przypomina w tym kontekście, że Arabia Saudyjska uchyliła niedawno zakaz wjazdu na jej terytorium dla 11 krajów — o czym w sobotę poinformowała państwowa agencja prasowa tego kraju. Uwarunkowane to jest jednak koniecznością przejścia kwarantanny, zanim nastąpi podróż do świętych miejsc islamu — Mekki i Medyny.
Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Indonezji uległa znaczącej poprawie od lutego i marca, gdy miało tam miejsce wiele zakażeń i zgonów. Jak podało w czwartek ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 5246 zakażeń i 185 zgonów z powodu Covid-19. W całym okresie trwania epidemii w Indonezji odnotowano 1 831 773 przypadki zakażenia koronawirusem i 50 908 zgonów wywołanych Covid-19.
Ocenia się, że w okresie przed pandemią Arabię Saudyjską odwiedzało rokrocznie w ramach hadżdżu 2,5 mln pielgrzymów, co zapewniało władzom saudyjskim blisko 12 mld USD przychodu z tego tytułu.