Kolejne wielkie firmy zdecydowały o tym, że nie wpuszczą pracowników do biur, o ile ci nie potwierdzą, że zostali zaszczepieni. Taki krok podjęły już tacy giganci jak McDonalds, Google czy Citigroup.
McDonald’s zobowiązał pracowników amerykańskich biur do zaszczepienia, zanim wrócą do biur. Sama praca na miejscu została zaplanowana dopiero na październik 2021 r. Gigant powołał się na wysoką zaraźliwość wariantu delta. Pracownicy będą musieli być w pełni zaszczepieni do 27 września. O zwolnienie z tego obowiązku będą mogli wystąpić z powodów medycznych lub religijnych. Szefowa kadr powołała się na głosy zatrudnionych, którzy uznali, że czuliby się bardziej komfortowo, gdyby ich koledzy z biura zostali zaszczepieni. Konieczność przyjęcia zastrzyku dotyczy jednak wyłącznie białych kołnierzyków, pracownicy restauracji nie mają takiego obowiązku.
Podobną decyzję podjął Google. „Każdy, kto przyjedzie do pracy w naszych kampusach, będzie musiał zostać zaszczepiony. W najbliższych tygodniach wprowadzimy tę zasadę w Stanach Zjednoczonych, a w nadchodzących miesiącach rozszerzymy ją na inne regiony”, napisał w notatce dyrektor generalny Google.
The two largest employers in the US - Walmart (1.3m) & McDonalds (440k) - will both require vaccination of office workers at their corporate headquarters (17k workers at $WMT, 2k at $MCD).
— Nick Mark MD (@nickmmark) August 12, 2021
Neither company plans to require vaccination of front-line workers.
2/
Facebook z kolei zapowiedział wdrożenie takiej polityki nie tylko w Stanach Zjednoczonych. „Jak wdrożymy tę politykę, będzie zależeć od lokalnych warunków i przepisów. Będziemy mieli procedurę dla tych, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych lub innych i będziemy oceniać nasze podejście w innych regionach w miarę rozwoju sytuacji. Nieustannie współpracujemy z ekspertami, aby zapewnić, że w naszych planach powrotu do biura priorytetem będzie zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich”, czytamy w oświadczeniu firmy.
Konieczność szczepień nie ominęła bankowości. W Citigroup, jak podaje CNN, od trzynastego września 2021 r. osoby pracujące w centrali banku w Nowym Jorku oraz w biurach w Chicago, Bostonie, Waszyngtonie i Filadelfii będą musieli być zaszczepieni. Firma wymaga również co najmniej dwóch dni obecności w biurach w ciągu tygodnia. W pozostałych oddziałach Citi zachęca, ale nie wymaga szczepień, ewentualne zmiany będą podyktowane wnioskami płynącymi z monitorowania danych.
Starting September 13, employees working in the bank's New York headquarters, Chicago, Boston, Washington and Philadelphia, will need to be vaccinated. For employees working at other branches, Citi strongly encourages vaccination. https://t.co/0BZ7YM2RtS
— CNN Business (@CNNBusiness) August 10, 2021
Pozostając w sektorze finansowym, pracownicy Goldman Sachs są obecnie zobowiązani do zgłaszanie firmy statusu mówiącym o przyjęciu szczepień. Nieprzestrzeganie tego nakazu będzie wiązało się z konsekwencjami. „Jeśli nie zgłosisz firmie statusu szczepionki, twoja przepustka nie będzie działała i nie wejdziesz do budynku” – powiedział CNN Business rzecznik firmy. „Wejście do budynku jest uzależnione od zgłoszenia statusu szczepionki” – dodał.
Głośnym echem odbiła się również sytuacja w stacji CNN. Wewnętrzna notatka, która wypłynęła do amerykańskich mediów, mówiła o zwolnieniu 3 pracowników stacji, ponieważ przyszli do pracy bez wymaganych szczepień. W wyjaśnieniu podano, że w CNN panuje system oparty na zaufaniu, który wymaga od zatrudnionych szczepień, ale bez konieczności ich udowodnienia, co jednak może zmienić się w przyszłości.
Goldman Sachs draws a line in the sand on employee vaccination - CNN https://t.co/Cpqp5aRYAA
— Klaus Olivet (@King__Klaus) August 7, 2021
W Polsce mówi się o konieczności szczepień w wybranych grupach zawodowych. Polska Akademia Nauk podała, że obowiązek powinien dotyczyć pracowników szczególnie narażonych na zakażenie. Do nich należą zatrudnieni w ochronie zdrowia, wojsko, policja, straż pożarna czy nauczyciele. W innych krajach europejskich takie nakazy są już wprowadzane. We Włoszech obowiązek nałożony jest na pracowników opieki zdrowotnej i farmaceutów, we Francji do 15 września przyjąć zastrzyk musi również wspomniana grupa, ale również opiekunowie osób starszych i strażacy, podobne obostrzenia wprowadziła Grecja.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Liga NHL: „Huragany” zmietli „Lotników” i prowadzą
CBA zatrzymała byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej Tomasza K.
X Dzień Patrioty w Krakowie! 8 grudnia dowiemy się, kto w tym roku dostanie nagrodę Kazimierza Odnowiciela
Miller przestrzega: kandydat PiS może wygrać wybory prezydenckie. "To byłby dla mnie dramat", mówi były aparatczyk PZPR