Według badania opublikowanego w magazynie online Scientific Reports trzeba będzie utrzymać obowiązek noszenia maseczek oraz dystans społeczny, dopóki wszyscy nie zostaną w pełni zaszczepieni – czyli do czasu aż dana populacja nie osiągnie tzw. odporności stadnej.
Już prawie 60 proc. Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Aby przewidzieć, w jaki sposób SARS-CoV-2 może mutować w odpowiedzi na kampanie szczepień, ogólnoeuropejski zespół ekspertów przeprowadził symulację prawdopodobieństwa pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę w populacji 10 mln ludzi w ciągu trzech lat.
Zmienne obejmowały szczepienia, mutacje i tempo zakażeń, w tym powtarzające się fale infekcji i spadek liczby zachorowań w odpowiedzi na lockdowny.
- Szczepionki są naszym najlepszym sposobem, żeby pokonać tę pandemię — powiedział współautor badania Simon Rella z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii (IST). - To, co pokazał nasz model, to fakt, że gdy większość ludzi jest zaszczepiona, szczep odporny na szczepionkę ma przewagę nad szczepem pierwotnym — wyjaśnił Rella. - Oznacza to, że wariant odporny na szczepionkę rozprzestrzenia się w populacji szybciej niż oryginalny w czasie, gdy większość ludzi jest zaszczepiona – powiedział Rella.