To był najcieplejszy styczeń w historii pomiarów, ale...
Styczeń 2025 roku był najcieplejszym styczniem od kiedy prowadzone są globalne pomiary, poinformowało w czwartek europejskie obserwatorium Copernicus. Miesiąc ten pobił rekord ustanowiony w zeszłym roku.
"Styczeń 2025 roku to kolejny zaskakujący miesiąc, kontynuujący rekordowe temperatury odnotowywane w ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo rozwoju warunków La Niña w tropikalnym Pacyfiku i ich tymczasowego efektu chłodzenia na globalne temperatury" - powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora Służby ds. Zmian Klimatu (C3S) Copernicus.
Według obserwatorium Copernicus, średnia temperatura w styczniu 2025 roku wyniosła 13,23°C, co jest o 1,75°C powyżej poziomu preindustrialnego, czyli okresu przed intensywnym wykorzystaniem węgla, ropy i gazu przez człowieka.
Styczeń 2025 roku jest osiemnastym z ostatnich dziewiętnastu miesięcy, w których średnia globalna temperatura powietrza na powierzchni przekroczyła poziom preindustrialny o ponad 1,5°C. Przekracza to próg +1,5°C, który jest najbardziej ambitnym celem Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, mającego na celu utrzymanie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C i kontynuowanie wysiłków w celu ograniczenia go do 1,5°C.
IPCC szacuje, że próg 1,5°C zostanie prawdopodobnie osiągnięty między 2030 a 2035 rokiem, niezależnie od trendu emisji gazów cieplarnianych przez ludzkość, które są bliskie szczytu, ale jeszcze nie spadają.
Jeśli chodzi o powierzchnię oceanów, styczeń 2025 roku jest drugim najcieplejszym miesiącem po absolutnym rekordzie ze stycznia 2024 roku. Copernicus dostrzega jednak oznaki "spowolnienia lub zatrzymania tendencji w kierunku warunków La Niña", co oznacza mniejszy efekt chłodzenia globalnych temperatur w 2025 roku.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X