Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemcy sięgnęli po ostateczne rozwiązanie

Źródło: Elektrownia Jänschwalde - x.com/@HofmeisterAusLU

Z powodu poważnego deficytu energii, wszystkie dostępne elektrownie węglowe w Niemczech zostały ponownie uruchomione. Decyzja ta została podjęta w obliczu gwałtownego spadku produkcji energii ze źródeł odnawialnych spowodowanego zachmurzeniem i mgłą, które ograniczyły działanie farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych.

Kryzys ten jest kolejnym z serii problemów energetycznych, z którymi Niemcy borykają się w ostatnich miesiącach. Poprzedni miał miejsce w listopadzie, kiedy to brak słońca i wiatru spowodował deficyt energii, który zmuszał Niemcy do importu prądu z elektrowni jądrowych w Szwecji i Francji oraz z elektrowni węglowych w Polsce. Import ten spowodował wzrost cen energii w całej Europie.

Obecna sytuacja wywołała falę krytyki wobec rządzącej koalicji Zielonych i Czerwonych, zarzucając im lekkomyślną politykę energetyczną, która polegała na wygaszaniu elektrowni konwencjonalnych i jądrowych oraz poleganiu wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Kryzys ten zagraża nie tylko gospodarce, ale także stabilności systemu energetycznego kraju.

W obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych w lutym, rząd zdecydował się na ostateczne rozwiązanie, jakim jest przywrócenie do pracy elektrowni węglowych, aby zapobiec wzrostowi cen energii, przestojom w przemyśle i niezadowoleniu społecznemu.

Niemiecka spółka energetyczna Lausitz Energie Mining AG (Leag) podała już, że dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw "wszystkie dostępne jednostki węglowe" zostały przywrócone do pełnej wydajności - podaje portal Money.pl.

Decyzja o wznowieniu działania elektrowni węglowych była konieczna ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię w Polsce i w Szwecji, co uniemożliwiło masowy import prądu z tych krajów. Pomimo podjętych działań, nie udało się uniknąć wzrostu cen energii. Na niemieckiej giełdzie ceny wzrosły nawet dziesięciokrotnie, osiągając rekordowe 1000 euro za megawatogodzinę.

 

Konsekwencje dla transformacji energetycznej

Kryzys ten wywołał publiczną debatę na temat stabilności niemieckiego systemu energetycznego i fiaska transformacji energetycznej. Mimo posiadania wielu instalacji OZE, system nie jest w stanie zapewnić ciągłości dostaw energii.

Ponadto, wznowienie pracy elektrowni węglowych i import "brudnej" energii z innych krajów sprawiają, że Niemcy znów postrzegane są jako truciciel, a nie lider czystej energetyki.

 

Ostrzeżenia ekspertów

Eksperci podkreślają, że decyzje o wyłączeniu elektrowni jądrowych i konwencjonalnych były przedwczesne, co wielokrotnie wcześniej podkreślali. Z drugiej strony, Zieloni twierdzą, że kryzys ten pokazuje, że kraj nadal zbyt mocno polega na paliwach kopalnych i musi przyspieszyć inwestycje w magazynowanie energii OZE.

Źródło: Republika/Farmer.pl/Money.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Najnowsze

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu