Przejdź do treści
12:30 Większość Polaków popiera Ruch Obrony Granic - jak wynika z sondażu pracowni Opinia24, aż 54% Polaków ocenia pozytywnie obywatelskie patrole na granicy z Niemcami, z czego 30% uznaje je za „zdecydowanie dobrą inicjatywę”
11:20 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował na konferencji lider Razem, rozmawiano o asystencji społecznej, dopłatach do kredytów oraz polityce mieszkaniowej
9:45 Francja: Kolejny pożar na południu Francji, tym razem w miejscowości Martigues - prawie tysiąc strażaków walczy z żywiołem
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Źródło: x.com/@eureporter

W ciągu ostatniej dekady Niemcy były głównym celem migrantów przybywających do Europy spoza Unii Europejskiej. Jednak najnowsze dane pokazują wyraźną zmianę trendu. Teraz, to Hiszpania stała się nowym "liderem" pod względem liczby składanych wniosków o azyl. Dekada niemieckiej polityki migracyjnej pozostawiła po sobie głębokie rysy na mapie Europy.

Niemiecka lekcja hipokryzji

W 2015 roku Angela Merkel ogłosiła światu "Wir schaffen das" ("Damy radę"). Deklaracja ta stała się zaproszeniem dla setek tysięcy migrantów, którzy ruszyli do Europy, głównie do Niemiec. Dziś, gdy Berlin notuje "spadek o połowę wniosków azylowych", łatwo zapomnieć, że to właśnie niemiecka polityka "kulturowej gościnności" rozkręciła machinę kryzysu.

Spadek liczby wniosków azylowych w Niemczech

Z nieopublikowanego jeszcze raportu Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu (AUEA) wynika, że w maju 2025 roku w UE złożono 64 tys. wniosków o azyl, czyli o 25% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Największy wpływ na ten spadek miało zmniejszenie się liczby przybywających Syryjczyków.

W Niemczech liczba wniosków spadła z 18,7 tys. w maju 2024 roku do zaledwie 9,9 tys. w maju 2025. To efekt tego, że właśnie do tego kraju kierowała się wcześniej większość uchodźców z Syrii. Gdy ich napływ gwałtownie zmalał, Berlin przestał być głównym celem migracji w UE. 

Hiszpania nowym liderem

Na pierwsze miejsce wysunęła się Hiszpania, gdzie w maju 2025 roku złożono 12,8 tys. wniosków o azyl. Choć to także mniej niż rok wcześniej (16,3 tys.), spadek nie był tak znaczący jak w Niemczech.

Jednym z kluczowych czynników jest rosnąca liczba migrantów z Wenezueli, którzy wcześniej próbowali dostać się do USA. Po zaostrzeniu polityki migracyjnej przez administrację Donalda Trumpa wielu z nich wybiera właśnie Europę, a Hiszpania - ze względu na język i historyczne powiązania - stała się ich głównym celem.

Włochy i Francja także w czołówce

Niemcy nie tylko przegrały z Hiszpanią, ale też znalazły się za Włochami (12,3 tys. wniosków) i Francją (11,9 tys.). To pokazuje, że kryzys migracyjny wcale nie wygasł, ale tylko przesunął się na południe kontynentu.

Eksperci wskazują, że kraje takie jak Włochy i Grecja od lat zmagają się z niekontrolowanym napływem migrantów przez Morze Śródziemne, podczas gdy Niemcy - po początkowym entuzjazmie - stopniowo zaostrzyły swoją politykę.

Czy Unia Europejska wyciągnie wnioski?

Choć liczba migrantów spada w porównaniu z rekordowymi latami 2015-2016, problem wcale nie znika. UE wciąż nie ma spójnej strategii migracyjnej, a jedyną jej receptą na problem jest "solidarność europejska", czyli dzielenie problemu ze wszystkimi po równo. Poszczególne kraje radzą sobie z nim po swojemu, często przerzucając odpowiedzialność na sąsiadów - jak to robią Niemcy wobec Polski.

Źródło: Republika, tysol.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Real pożegnał się z wychowankiem, który zdobył wszystko

Najnowsze

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania