Położone na granicy Macedonii Północnej i Albanii Jezioro Ochrydzkie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO najstarsze naturalne jezioro w Europie, jest zagrożone zanieczyszczeniami, nadmiernym połowem ryb i niekontrolowanym rozwojem miast nad wybrzeżem - ostrzegła Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jezioro jest ważnym źródłem dochodów dla branż turystycznych Macedonii Płn. i Albanii - zauważyła w czwartek telewizja Sitel. Macedońska część akwenu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r., a w maju 2019 r. organizacja rozszerzyła wpis o położoną na południu część albańską.
W cytowanym przez macedońskie media raporcie UNESCO zauważono, że turystyka, niska jakość inwestycji mieszkaniowych, zanieczyszczenia i przełowienie stwarzają realne zagrożenia dla liczącego blisko cztery mln lat akwenu. ONZ wezwało Skopje i Tiranę do wprowadzenia środków mających złagodzić już istniejące ryzyka i zapobiec powstawaniu nowych.
Biolog Zlatko Lefkov zauważył, że zanieczyszczenie "stale się pogarsza" i zagraża różnorodności biologicznej jeziora. Obszar wokół jeziora zamieszkuje obecnie ok. 170 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 50 proc. w ciągu ostatnich 50 lat.
Władze lokalne zwracają natomiast uwagę na problem niedoinwestowania sieci kanalizacyjnej, która nie jest w stanie poradzić sobie z przybywającymi nad jezioro turystami.
"Pojawiły się pewne projekty, ale państwo musi znaleźć środki na ich realizację" - podkreślili samorządowcy.
Źródło: PAP