Przejdź do treści
MSZ domaga się, aby umożliwiono Polakom im bezpieczną ewakuację ze Strefy Gazy
twitter.com

Ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów; MSZ nieustannie domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację - podkreślił w piątek resort dyplomacji.

MSZ wydało w piątek komunikat dotyczący swoich działań na rzecz polskich obywateli w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie.

"Po wybuchu aktualnego konfliktu wywołanego terrorystycznymi atakami Hamasu na Izrael 7.10 polska służba dyplomatyczno-konsularna zareagowała natychmiast. Placówki RP zostały niezwłocznie zaangażowane w działania związane z ewakuacją obywateli RP zarówno z terenu Izraela, jak i Palestyny (Strefa Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu)" - zaznaczył resort dyplomacji.

Jak podkreślono, ewakuacja obywateli deklarujących chęć opuszczenia terenu Izraela "została zrealizowana w ciągu kilku dni, dzięki skutecznej koordynacji między MSZ, MON i innymi zaangażowanymi podmiotami", a wśród obywateli ewakuowanych przez lotnisko w Tel Awiwie znalazły się również osoby, znajdujące się wcześniej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Ponad 20 Polaków nadal w Strefie Gazy. MSZ: domagamy się, aby umożliwiono im bezpieczną ewakuację#PAPInformacjehttps://t.co/24C7nkPFT1

— PAP (@PAPinformacje) October 27, 2023

"Centrala MSZ oraz placówki RP podjęły równocześnie aktywne działania, których celem jest umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez obywateli RP. W szczególności MSZ RP wystosowało w tej sprawie kilkanaście not dyplomatycznych – 2 noty z centrali MSZ do Ambasad Izraela i Egiptu w Warszawie, 4 noty z Ambasady RP w Tel Awiwie do MSZ Izraela oraz 7 not z Ambasady RP w Kairze do MSZ Egiptu. Los Polaków w Strefie Gazy był też przedmiotem wielu rozmów Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua z jego odpowiednikami z regionu Bliskiego Wschodu oraz Unii Europejskiej w czasie Rady do Spraw Zagranicznych UE, a także wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego z ambasadorem Izraela oraz ambasadorami innych krajów regionu" - podkreśla MSZ.

Przypomniano, iż z wezwaniem do wzmożonych działań w zakresie obywateli Unii Europejskiej w Strefie Gazy zwrócił się również premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

 "MSZ RP podkreśla, że ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów. MSZ nieustannie domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację" - czytamy w komunikacie resortu.

"Nasz rosnący niepokój wzbudza także fakt, że mimo skoordynowanych działań podjętych przez społeczność międzynarodową, obywatelom żadnego z państw trzecich nie zapewniono takiej możliwości" - dodało MSZ.

Jak zapewniono, Polska nieustannie kontynuuje intensywne działania, których celem jest zmiana tej sytuacji. "Wzywamy do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej z terenów zagrożonych atakami, kładąc szczególny nacisk na sytuację obywateli RP i innych państw trzecich. Z niepokojem odnotowujemy fakt, iż ewakuacja jest od dłuższego czasu uniemożliwiana" - podkreśla resort dyplomacji.

Zapewniono też, że polska służba dyplomatyczno-konsularna pozostaje w kontakcie drogą oficjalną i roboczą z władzami Izraela, Egiptu, jak i innych partnerów i najważniejszych sojuszników, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia. "Jednocześnie informujemy, że polska służba konsularna nie otrzymała dotąd informacji o ofiarach wśród polskich obywateli" - podkreśla MSZ.

MSZ podało w piątek, że według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej obecnie w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Jak przekazał resort dyplomacji, dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające na przeprowadzenie ich ewakuacji. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Rada Muzeum Historii Polski staje w obronie dyrektora, którego chce odwołać koalicja 13 grudnia

Most nad rzeką Bóbr na DK94 został otwarty

Polska spadła na 30. miejsce w rankingu FIFA

Kolejna duża inwestycja w zawieszeniu! Tym razem - zakłady petrochemiczne w Gdańsku

Prezydent o koalicji 13 grudnia: Opieszałość kosztuje

UWAGA na fałszywe linki do zakupu książki „Zgoda”!

Tarczyński ostro w PE: Lewactwo doprowadza do tragedii! [WIDEO]

Najnowsze

Błaszczak: władza, która dziś Polską rządzi nie sprawdza się! Rozliczymy odpowiedzialnych za zaniedbania ws. powodzi [wideo]

Młodzi ludzie uratowali kościół przed powodzią

Miliony dla Fundacji WOŚP. PZU nie żałuje kasy

Policja zatrzymała pijanego ojca, który opiekował się dzieckiem!

Bagiński: strategia Tuska wobec kataklizmu to strategia picu i rozpaczliwe ratowanie wizerunku

Gorąco w sieci: internauci krytykują Tuska po akcji ABW

Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni!

Republika: „W Punkt” o godz.20:20