Przejdź do treści
Ławrow: Nie będzie rozmów bez oponentów kijowskiego reżimu
flickr/Utenriksdepartementet UD/CC BY-ND 2.0

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że na razie nie są planowane żadne rozmowy międzynarodowe w sprawie Ukrainy i nie będą możliwe bez włączenia do nich oponentów władz w Kijowie, czyli prorosyjskich separatystów.

– Bez włączenia oponentów kijowskiego reżimu do bezpośrednich rozmów na temat wyjścia z kryzysu na Ukrainie nic nie uda się zrobić – oznajmił Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Szef dyplomacji Rosji zauważył, że przyznali to sekretarz stanu USA John Kerry i rotacyjny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.

Ławrow podkreślił konieczność "doprowadzenia do dialogu narodowego na Ukrainie na gruncie propozycji przedłożonych przez OBWE", jednak wyraził wątpliwość, czy uda się to zrobić w najbliższym czasie. – Bez włączenia oponentów reżimu w Kijowie nie uda się zwołać nowego spotkania w sprawie Ukrainy – zaznaczył.

Szef dyplomacji Rosji powtórzył stanowisko Kremla, że Moskwa respektuje wynik niedzielnego referendum na wschodzie Ukrainy.

Ławrow zaprzeczył, jakoby określił samozwańczą Doniecką Republikę Ludową (DRL) jako "organizację terrorystyczną, która nie reprezentuje interesów rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy". Zaprzeczył również, że miał powiedzieć, iż "Rosja nigdy nie uzna niepodległości DRL".

Według niektórych mediów uwagi takie minister miał poczynić na Facebooku. – To jawne kłamstwo – oznajmił Ławrow, dodając, że "w czasie kryzysu ukraińskiego kłamstwa są aktywnie wykorzystywane przez ukraińskich polityków, którzy przejęli władzę w Kijowie, i ich zachodnich opiekunów". – Jednak do takich zwykłych zmyśleń jeszcze się nie opuszczali – wskazał.

Po zeszłotygodniowych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie przewodniczący OBWE przedstawił wszystkim sygnatariuszom porozumienia genewskiego z 17 kwietnia "mapę drogową" mającą na celu rozwiązanie ukraińskiego kryzysu. Przewiduje ona wstrzymanie ognia, rozładowanie napięcia, nawiązanie dialogu i przeprowadzenie wyborów.

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie.

Zdaniem USA Rosja nie tylko nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań, ale wręcz nasila kryzys, angażując się w akty przemocy na wschodzie Ukrainy. Z kolei Moskwa oskarża tymczasowe władze Ukrainy o nierespektowanie genewskiego porozumienia, a USA o potajemne kierowanie wydarzeniami w tym kraju.

Szef OBWE: Okrągły stół na Ukrainie musi odbyć się jak najszybciej

– Dialog narodowy przy okrągłym stole musi rozpocząć się na Ukrainie jak najszybciej – powiedział rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter. Nie wykluczył, że pierwsze rozmowy odbędą się jeszcze w tym tygodniu.

Według Burkhaltera w rozmowach przy okrągłym stole ma pośredniczyć niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger, były ambasador Niemiec w USA, uczestnik negocjacji w Dayton w sprawie zakończenia wojny w Bośni w 1995 roku, a ostatnio szef Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

– Trwają dyskusje nad zorganizowaniem rozmów przy okrągłym stole. Jeśli będzie to możliwe, pierwsze spotkanie odbędzie się już w tym tygodniu w Kijowie – oświadczył Burkhalter po spotkaniu z obradującymi w Brukseli szefami dyplomacji państw UE. – Największym wyzwaniem jest czas. Nie mamy czasu do stracenia, dlatego jak najszybciej należy mianować przedstawicieli, którzy będą uczestniczyć w rozmowach oraz zdecydować, jak dialog będzie prowadzony – dodał.

Burkhalter podkreślił, że OBWE odgrywa tylko pomocniczą rolę w dialogu narodowym na Ukrainie. – To Ukraina zdecyduje, jak prowadzić ten dialog (...) Nie zrobimy nic bez Ukrainy – powiedział.

Jego zdaniem dla sukcesu tego przedsięwzięcia potrzebne jest poparcie wszystkich czterech stron, które 17 kwietnia w Genewie zawarły porozumienie w sprawie złagodzenia kryzysu, czyli Ukrainy, UE, USA i Rosji. – Bardzo ważne są relacje z Federacją Rosyjską. W Moskwie dostrzegliśmy otwarcie na rozmowy. Rosja oczekuje sygnału, że pod uwagę będzie brane również to, iż na wschodzie Ukrainy są ludzie, którzy mają odmienne zdanie – powiedział prezydent Szwajcarii.

Burkhalter opracował "mapę drogową" rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Plan obejmuje propozycje konkretnych działań, które mają doprowadzić do zakończenia przemocy, rozbrojenia, dialogu oraz przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie.

pap, telewizja republika

Wiadomości

Protest policjantów, czyli „ptasia grypa” atakuje

Rośnie bilans ofiar powodzi w Hiszpanii. Już prawie 160 osób zginęło

Romario ponownie zagra w koszulce Barcelony

Nisztor: Stróżyk nie jest w stanie czegokolwiek wyjaśnić, plan Tuska się nie udał

Twórca Red is Bad Paweł S., usłyszał zarzuty

Skandaliczny wyrok w Rosji. Długoletnie więzienie dla studenta

Zełeński krytykuje Polskę

Świątek broni tytułu i walczy o powrót na szczyt

Robert Mazurek już ostatecznie rozstaje się z RMF

Fogiel: ekipa Tuska jest fatalna w każdym aspekcie

Zmarł bohater Powstania Warszawskiego - Tadeusz Jarosz ps. "Topacz"

Znowu spuszczono ze smyczy pseudodziennikarzy z TVN-u by zaatakowali Kaczyńskiego, ale nic z tego!

Rosjanie otwarcie to przyznają: Donald Tusk to polityk z ich marzeń. Kaczyński - to ich koszmar

Kaczyński zdradza, kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta i składa wniosek o wotum nieufności

Sąd uniewinnił podejrzanego o bestialski mord, jednak sędzia nie jest pewny jego niewinności

Najnowsze

Protest policjantów, czyli „ptasia grypa” atakuje

Twórca Red is Bad Paweł S., usłyszał zarzuty

Skandaliczny wyrok w Rosji. Długoletnie więzienie dla studenta

Zełeński krytykuje Polskę

Świątek broni tytułu i walczy o powrót na szczyt

Rośnie bilans ofiar powodzi w Hiszpanii. Już prawie 160 osób zginęło

Romario ponownie zagra w koszulce Barcelony

Nisztor: Stróżyk nie jest w stanie czegokolwiek wyjaśnić, plan Tuska się nie udał