Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kraje, które opanowały pandemię, znowu z nią walczą

Źródło: pixabay

Koronawirus jest „z pewnością najpoważniejszym” stanem zagrożenia zdrowia publicznego, z jakim Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kiedykolwiek miała do czynienia, powiedział w poniedziałek jej dyrektor generalny, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Tymczasem kraje, które wcześniej wydawały się mieć pandemię pod kontrolą, odnotowały ponowny wzrost liczby zachorowań.

W całym regionie Azji i Pacyfiku, który był jednym z pierwszych dotkniętych wirusem i pierwszym, które go opanowały, nastąpił nowy, w niektórych przypadkach pozornie niewyjaśniony, wzrost liczby zakażeń. Rządy wcześniej chwalone za reakcję na pandemię, teraz na nowo podejmują walkę.

Wszystko to ma znaczenie dla tych, u których pierwsza fala wirusa nie została jeszcze w pełni opanowana, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Jest to szczególnie przerażające, ponieważ w niektórych częściach półkuli północnej pozostało tylko kilka tygodni lata, a wielu epidemiologów spodziewa się, że wirus ponownie uderzy w zimie.

We wtorek Chiny zgłosiły drugi dzień z rzędu najwyższą liczbę przypadków koronawirusa od początku marca, przy czym większość z 64 nowych przypadków krajowych przypadła na Xinjiang. Daleki zachodni region doświadczył nowej epidemii szczególnie w stolicy Urumczi 15 lipca, po prawie pięciu miesiącach bez nowych przypadków.

Na południu, w Hongkongu, również odnowiła się epidemia, z ponad tysiącem nowych przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nowy wzrost nastąpił po tym, jak miasto wydawało się być prawie wolne od koronawirusa, łagodząc ograniczenia i rozpoczynając dyskusję na temat potencjalnego wznowienia turystyki z innymi częściami świata po pandemii.

Także Japonia odnotowuje jedne z najgorszych liczb od wczesnych faz pandemii, z około 5000 nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia (dane według Johns Hopkins University). Najgorsze statystyki pod tym względem ma Tokio, gdzie odnotowano sześć kolejnych dni z ponad 200 nowymi przypadkami.

Również Australia doświadcza znacznego wzrostu liczby przypadków. W czerwcu liczba przypadków w kraju spadła do zaledwie kilku, ale liczba ta wzrosła pod koniec miesiąca i eksplodowała w lipcu, z najbardziej dotkniętym obszarem w południowym stanie Wiktoria, który w poniedziałek ogłosił kolejne 384 przypadki. W Wiktorii jest 4775 przypadków zarażenia, z których 414 to pracownicy służby zdrowia, co dodatkowo obciąża zdolność państwa do leczenia chorych.

Kolejne fale koronawirusa w Hongkongu, Australii, Chinach i innych krajach były zaskoczeniem dla urzędników. Ben Cowling, profesor ze szkoły zdrowia publicznego Uniwersytetu w Hongkongu, napisał w tym tygodniu, że „możemy nigdy nie wiedzieć”, jak zaczęła się ostatnia fala przypadków w mieście, ale dane wskazują, że infekcje są importowane z zagranicy.

Najbardziej ekstremalna akcja represyjna w regionie miała miejsce w Wietnamie, gdzie w poniedziałek rząd rozpoczął ewakuację około 80 000 turystów z miasta Da Nang po tym, jak trzech mieszkańców zaraziło się koronawirusem.

Wietnam został uznany za wiodący przykład powstrzymywania wirusa dzięki agresywnej strategii wczesnego sprawdzania pasażerów na lotniskach oraz rygorystycznej kwarantannie i programowi monitorowania. Kraj nie zgłosił żadnych zgonów z powodu Covid-19 i potwierdził tylko 431 przypadków zachorowań (według Johns Hopkins University).

Trudność w opanowywaniu nowej fali koronawirusa nawet w krajach Azji i Pacyfiku - regionie świata z prawdopodobnie najlepszą odpowiedzią na to zagrożenie - wskazują na potencjalnie nie do pokonania zadanie ponownego opanowania wirusa w innych częściach świata, przynajmniej do czasu, gdy szczepionka stanie się dostępna.

Nawet po nowych wzrostach liczby zachorowań w Australii, Hongkongu i Japonii kraje te nie zbliżyły się do sytuacji w Stanach Zjednoczonych czy Brazylii, które wciąż borykają się z pierwszą falą pandemii.

I chociaż lipcowe upały mogą sprawić, że zima na półkuli północnej będzie się wydawać bardzo odległa, to jednak nieuchronnie nadchodzi. Naukowcy twierdzą, że kraje muszą przygotować się na potencjalny wzrost przypadków, które mogą być poważniejsze niż początkowa epidemia, ponieważ zimna pogoda „popycha” ludzi w słabo wentylowane pomieszczenia.

Zdaniem większości ekspertów bardziej niż kiedykolwiek nadzieje na przezwyciężenie tego kryzysu związane są jedynie z opracowaniem skutecznej szczepionki.

CNN

Wiadomości

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Najnowsze

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu