Przejdź do treści
Joe Biden podpisał ustawę pomocową. Jest warta prawie dwa biliony dolarów
Fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL

Prezydent USA Joe Biden złożył podpis pod gigantycznym pakietem gospodarczym na czas epidemii koronawirusa. Ustawa przewiduje rządowe wsparcie warte niemal 2 bln dolarów, w tym po 1400 USD jednorazowego świadczenia dla większości dorosłych Amerykanów.

Przywódca USA dokument podpisał w Gabinecie Owalnym w towarzystwie wiceprezydent Kamali Harris. Jak ocenił, ustawa, do której przyjęcia wzywał już w trakcie kampanii, ma „odbudować kręgosłup kraju”.

Prezydent USA uznał, że zdecydowana większość Amerykanów popiera pakiet pomocowy. – Ich głosy zostały usłyszane – stwierdził. Podczas uroczystości składania podpisu Biden nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Jednym z głównych punktów pakietu jest kolejna transza bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem w wysokości 1,4 tys. dol. Na wiosnę 2020 r. Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości 1 tys. dol. Pierwsze przelewy na konta obywateli USA rząd ma zacząć wysyłać już w marcu.

20 mld dol. na czynsz

Na mniej niż tydzień przed wygaśnięciem nadprogramowego wsparcia dla bezrobotnych ustawa przewiduje przedłużenie go do września. Do tego czasu osoby bezrobotne mają otrzymywać dodatkowe 300 dolarów tygodniowo do podstawowych zasiłków. Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 mld dol.

Pakiet przeznacza także dodatkowe środki na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią. Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Po trwającym ponad dobę, w tym całą noc z piątku na sobotę, posiedzeniu gigantyczną ustawę przegłosował w weekend Senat USA. Było to zwieńczenie trwającego od tygodni maratonu negocjacyjnego. W środę pakiet uzyskał zatwierdzenie w Izbie Reprezentantów, ale nie poprał go żaden kongresmen Republikanów.

Twarde negocjacje

W toku negocjacji doszło do kilku zmian w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami kongresowymi. Główne dotyczą ograniczenia pomocy dla bezrobotnych oraz odrzucenia zapisów o wprowadzeniu federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę, za którymi optował senator Bernie Sanders. Przeciwko takiemu krokowi oprócz Republikanów opowiedziała się część Demokratów.

W czterech przegłosowanych przez Kongres pakietach krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano prawie 3 blm dol., co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA. Pod koniec grudnia 2020 r. zatwierdzono kolejny pakiet, warty około 900 mld dol., który powiązano z ustawą budżetową.

Rozmowy na temat wsparcia dla gospodarki na czas epidemii toczyły się w USA od lata. Demokraci opowiadali się za kwotami sięgającymi nawet 3 bln, wskazując na konieczność stymulowania gospodarki w kryzysie. Republikanie wysuwali ostrożniejsze propozycję, wskazując na ryzyko nadmiernego długu publicznego.

PAP

Wiadomości

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Aktor opowiada szczerze o swoim alkoholizmie

Zandberg kandydatem? Dziennikarze wpadli na trop

Czy Hołownia jest dla konserwatywnych wyborców racjonalną alternatywą?

Niemcy chcą sprowadzać imigrantów-fachowców

Ryba: Nawrocki pokazał, że jest człowiekiem rodzinnym

Krwawy atak na bar. Są zabici i ranni

Petru pójdzie pracować na kasę do dyskontu

Tajemnice Uniwersytetu w Siedlcach i TW Misiek. Ujawniamy!

Włoskie ośrodki dla osób ubiegających się o azyl stoją puste. Gdzie migranci?

Przedstawiciel Polski kontra przedstawiciel „warszawskiej elitki”

Najnowsze

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Aktor opowiada szczerze o swoim alkoholizmie

Zandberg kandydatem? Dziennikarze wpadli na trop

Czy Hołownia jest dla konserwatywnych wyborców racjonalną alternatywą?

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni