USA: Chrześcijańska szkoła zmienia maskotkę. Po niemal 80 latach służenia szkole krzyżowiec okazał się „politycznie niepoprawny”

Artykuł
„Crusader” został maskotką szkoły w 1942 r. w „hołdzie dla chrześcijańskich krucjat do Ziemi Świętej między XII a XIV wiekiem”
valpoathletics.com

Prywatny uniwersytet w Indianie, afiliowany przy Kościele Luterańskim, zmienia maskotkę. Średniowieczny rycerz-krzyżowiec może „obrażać uczucia” i „nie reprezentuje już szkolnych wartości”.

Coraz więcej drużyn sportowych zmienia logo i maskotki na „poprawne politycznie”.

Rycerz, dopingujący dotychczas prywatną, chrześcijańską szkołę, został nagle uznany za „ksenofobicznego” i „wzywającego do przemocy”.

Valparaiso University został założony w 1859 r., gdy nikt jeszcze nie myślał o szalonych standardach politycznej poprawności. „Crusader” został maskotką szkoły w 1942 r. w „hołdzie dla chrześcijańskich krucjat do Ziemi Świętej między XII a XIV wiekiem”. Teraz szkoła zmieniła stosunek do historii, a wraz z nim zmieniła maskotkę, jak również nazwy swoich drużyn sportowych.

Jak informuje Samnytt.se, przed 1942 r. szkolna drużyna sportowa nosiła nazwę „Ułani”, na cześć polskiej lekkiej kawalerii. Nazwa została zmieniona po debacie, w której „ustalono, że Polacy byli nazistami”.

Przemoc, rasizm, ksenofobia

Pełniąca obowiązki prezesa szkoły Colette Irwin-Knott, przewodnicząca związku studenckiego, poinformowała, że „krzyżowcy mają obecnie negatywne konotacje i nie reprezentują już szkolnych wartości”. Irwin-Knott, stwierdziła, że rycerze mogą źle się kojarzyć, a ich zachowanie może wywołać agresję i chęć prześladowań religijnych. „Może się to wiązać z agresywnym religijnym uciskiem i przemocą” – przekonuje kobieta.

Niechęć do rycerza nastąpiła po serii protestów Black Lives Matter. Na Facebooku utworzono grupę, która postulowała usunięcie maskotki. „Krzyżowiec reprezentuje wojnę, przemoc, rasizm, ksenofobię i przymusową asymilację – jeden z najciemniejszych okresów w historii chrześcijaństwa” – napisano na grupie. Jednocześnie zaapelowano o zamianę rycerza na „coś bardziej dostosowanego do dzisiejszych standardów”.

„Wielu uczniów martwi się, jak krzyżowiec wpływa na postrzeganie nas przez innych” – poinformowała Kaitlyn Steinhiser z samorządu. Jej zdaniem, szkoła powinna dostosować się do współczesnych standardów i odrzucić „mroczną historię”.

Krzyżowcy symbolem naprawiania zła

Wcześniej, w 2000 r., z krzyżowca jako maskotki zrezygnował Wheaton College w Illinois.

Nie wszyscy jednak ulegają zbiorowej paranoi. Katolicki College of the Holy Cross w Worcester, zdecydował nie wypierać się krzyżowców. W 2018 r. zarząd szkoły ustosunkował się do sprawy, pisząc, że współczesne rozumienie krzyżowców wiąże się z podejmowaniem szlachetnego wysiłku na rzecz sprawy, naprawiania zła i dążenia do zmiany”.

Źródło: medianarodowe.com, nytimes, Samnytt.se

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy