W Europie mogłoby się pojawić nowe państwo. Z jakich dwóch?
Kostadin Kostadinow, lider nacjonalistycznej bułgarskiej partii Wazrażdane (Odrodzenie), zasugerował możliwość połączenia w jedno państwo Bułgarii i Macedonii Północnej. Władze w Skopje skrytykowały pomysł, nazywając słowa bułgarskiego polityka "haniebnymi i nieuczciwymi" - pisze w piątek portal Radia Wolna Europa.
"Nie ma nic bardziej logicznego niż dwa kraje o wspólnej historii, wspólnym pochodzeniu, wspólnym języku i wspólnych ludziach, takie jak Bułgaria i Macedonia Płn., stały się jednym państwem" - powiedział w czwartek Kostadinow.
Prezydent Macedonii Płn. Gordana Siljanowska-Dawkowa potępiła słowa, nazywając oświadczenie "haniebnym i nieuczciwym". Ministerstwo pracy i handlu zagranicznego tego kraju nazwało je "wyraźnym roszczeniem terytorialnym wobec Macedonii Płn.".
Znajdujący się w opozycji Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM) wezwał władze Bułgarii do jednoznacznego zdystansowania się od wypowiedzi Kostadinowa, a Unię Europejską do wyraźnego potępienia jego stanowiska.
Spór pomiędzy Skopje i Sofią blokuje drogę Macedonii Płn. do UE. Bułgaria domaga się, by Macedonia Płn. dokonała zmian w swojej konstytucji, wpisując do preambuły mniejszość bułgarską. Do przyjęcia poprawek do konstytucji wymagana jest większość dwóch trzecich. Większość parlamentarna w Macedonii Płn. składa się obecnie z 78 na 120 deputowanych.
Macedonia Północna wystąpiła o członkostwo w UE w marcu 2004 roku, a w grudniu 2005 roku uzyskała status kraju kandydującego do Unii. W lipcu 2022 roku odbyła się w Brukseli międzyrządowa konferencja, inaugurująca negocjacje akcesyjne tego państwa z UE.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X