Izrael i Egipt prowadzą rozmowy, dotyczące utrzymania zawieszenia broni w Gazie, osiągniętego dzięki mediacjom Kairu. W Jerozolimie spotkali się premier Izraela Benjamin Netanjahu i szef egipskiego wywiadu Abba Kamel. W Kairze natomiast wizytę złożył szef dyplomacji państwa żydowskiego, Gabi Aszkenazi.
W Jerozolimie Netanjahu i Kamel rozmawiali o powstrzymaniu wzmacniania się Hamasu oraz o sposobach pomocy cywilnej ludności Palestyny. Izraelski premier przypomniał, że jego państwo będzie domagało się powrotu przetrzymywanych w Gazie Izraelczyków.
Szef egipskiego wywiadu rozmawiał też z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmued Abbasem. Dyskutowano o odbudowie Gazy i dialogu między władzami Palestyny a Hamasem.
Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji od 13 lat
Minister spraw zagranicznych Izraela spotkał się ze swoim egipskim odpowiednikiem Samihem Szukrim. Jest to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji obu państw od 13 lat. Aszkenazi zapowiadał przed wyjazdem, że Tel Awiw zmierza do stałego zawieszenia broni z Hamasem, wypracowania mechanizmów zapewniania pomocy humanitarnej oraz odbudowania Gazy ze szczególnym udziałem społeczności międzynarodowej.
Izrael apeluje również o uniemożliwienie umocnienia się ekstremizmu, „który zagraża stabilności regionu” oraz o doprowadzenie do powrotu do domu zaginionych i przetrzymywanych przez Hamas.
Egipt przekaże na odbudowę Gazy pół miliarda dolarów
Minister spraw zagranicznych Egiptu Samih Szukri mówił podczas spotkania, że Izrael musi powstrzymać się przed eskalacjami, uszanować szczególną relację świata islamskiego z Jerozolimą oraz meczetem Al-Aksa, a także chronić wszystkie święte dla islamu i chrześcijaństwa miejsca w mieście. Egipt zapewnił również o zdecydowanym zaangażowaniu w proces pokojowy w Strefie Gazy.
Również prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi obiecał przekazanie 500 milionów dolarów na odbudowę Gazy. Hamas obiecuje, że nie przywłaszczy z tego funduszu „ani centa”.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia