Globalna Koalicja do Walki z Daesh. Polska planuje utrzymać zaangażowanie
Polska utrzyma swoje zaangażowanie w ramach Koalicji do Walki z Daesh. Dodatkowo, jako członek NATO będzie kontynuować udział w misji szkoleniowo-doradczej w Iraku.
We wtorek odbyła się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh - poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
- Wspólnota międzynarodowa musi wzmocnić wysiłki na rzecz eliminacji ugrupowań terrorystycznych, a w szczególności Daesh - Zbigniew Rau cytowany w komunikacie.
Minister Rau zadeklarował też, że Polska utrzyma swoje zaangażowanie w ramach Koalicji.
- Jako członek NATO będziemy kontynuować również udział w misji szkoleniowo-doradczej w Iraku, której mandat został ostatnio rozszerzony decyzją ministrów obrony Sojuszu - zapewnił.
???????? utrzyma swoje zaangażowanie w ramach @coalition, zadeklarował min. @RauZbigniew podczas spotkania min. SZ państw Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) March 30, 2021
W trakcie dyskusji omówiono bieżącą sytuację i dalsze kierunki zaangażowania Koalicji.
⬇️https://t.co/6Ua14LcRlj
Ochrona sił międzynarodowych
Według komunikatu szef polskiej dyplomacji odnotował również wysiłki rządu irackiego na rzecz ochrony sił międzynarodowych i walki z bojówkami terrorystycznymi.
Jak poinformował MSZ, podczas dyskusji omówiono sytuację bezpieczeństwa oraz potrzeby humanitarne i rozwojowe w Iraku, a także dalsze kierunki zaangażowania Koalicji. Wskazano też na wyzwania związane z niestabilną sytuacją w Syrii oraz wzrostem aktywności Daesh i innych ugrupowań terrorystycznych w państwach Sahelu i wschodniej Afryki.
- Na zakończenie spotkania ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, które potwierdza wolę dalszych działań na rzecz stabilizacji obszarów wyzwolonych dwa lata temu spod kontroli terrorystów oraz eliminacji Daesh - podał MSZ.
W skład Koalicji wchodzi 78 państw
Wirtualne spotkanie wysokich przedstawicieli 28 państw oraz UE, NATO i Interpolu prowadzili wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii, Sophie Wilmès oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken.
MSZ przypomniało, że globalna Koalicja przeciwko Daesh powstała we wrześniu 2014 r. z inicjatywy USA. W jej skład wchodzi obecnie 78 państw oraz pięć organizacji międzynarodowych (w tym NATO i UE). Mała Grupa skupia 28 państw Koalicji najbardziej zaangażowanych wojskowo i pozamilitarnie w walkę z tym ugrupowaniem.
- Polska dołączyła do Małej Grupy w kwietniu 2016 r. Uczestniczymy w pracach Koalicji zarówno w wymiarze wojskowym, jak i pozamilitarnym, w tym w ramach prowadzonych działań stabilizacyjnych - czytamy w komunikacie.