Europejskie Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC) Europolu wraz z Jednostką ds. Przekazów w Internecie Unii Europejskiej (EU IRU) w ramach Europejskiego Centrum Zwalczania Terroryzmu (ECTC) Europolu koordynowały działania w zakresie przekazywania informacji, w które zaangażowane były organy ścigania z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Polski i Niemcy.
Akcja koncentrowała się na zbieraniu treści online promujących usługi nielegalnej imigracji z Białorusi do Europy, takich jak konta w mediach społecznościowych reklamujące sprzedaż fałszywych dokumentów tożsamości, paszportów, wiz lub nielegalnych usług transportowych. Konta te zostały skierowane do dostawców usług internetowych z prośbą o sprawdzenie ich pod kątem warunków świadczenia usług.
CZYTAJ: Sprawa przemytu migrantów. Niemieckie władze prowadzą dochodzenie przeciwko Łukaszence
Nowa białoruska trasa migracyjna jest intensywnie reklamowana wśród migrantów w mediach społecznościowych i komunikatorach, co stanowi istotny czynnik przyciągający. Niewłaściwe korzystanie z tych platform przez pośredników doprowadziło do znacznego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicznych.
Organizacja tego działania odbyła się w ramach szerszego wsparcia, jakiego Europol udziela państwom członkowskim UE w zwalczaniu przemytu migrantów z Białorusi do UE.
CZYTAJ: Przemytnik ludzi uciekał policji. Siedmiu migrantów zginęło, ośmiu zostało rannych