Przejdź do treści
12:30 Większość Polaków popiera Ruch Obrony Granic - jak wynika z sondażu pracowni Opinia24, aż 54% Polaków ocenia pozytywnie obywatelskie patrole na granicy z Niemcami, z czego 30% uznaje je za „zdecydowanie dobrą inicjatywę”
11:20 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował na konferencji lider Razem, rozmawiano o asystencji społecznej, dopłatach do kredytów oraz polityce mieszkaniowej
9:45 Francja: Kolejny pożar na południu Francji, tym razem w miejscowości Martigues - prawie tysiąc strażaków walczy z żywiołem
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dyrektor Muzeum Auschwitz: Kradzież fragmentu bramy z napisem „Arbeit macht frei” to atak na symbol, na pamięć oraz naszą europejską tożsamość

Źródło: FLICKR.COM/ Zoriah/CC BY-NC 2.0

– Kradzież fragmentu bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym obozie Dachau to atak na symbol, na pamięć oraz naszą europejską tożsamość – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński. Brak symbolu został zauważony w niedzielę.

– Kradzież (…) wstrząsnęła nami do głębi. To atak na symbol, (…) na pamięć, (…) na naszą europejską tożsamość. Nie trzeba przypominać, że to właśnie w Dachau rozpoczęła się historia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Dachau legło u początków Auschwitz i wielu innych miejsc śmierci tamtej epoki – powiedział Cywiński.

Dyrektor muzeum wyraził nadzieję, że niemieckie władze dołożą wszelkich starań, by odnaleźć napis, a sprawców postawić przed sądem.

Cywiński przypomniał, że pięć lat temu Muzeum Auschwitz padło ofiarą podobnej kradzieży.

– W naszych oczach odrodziły się straszne wspomnienia. Nikt bowiem nie jest w stanie odczuć pełniej, co znaczy taki akt terroru na sednie tak bolesnej pamięci, niż osoby odpowiedzialne za Auschwitz. (…) Jesteśmy dziś przepełnieni głębokim współczuciem względem (…) pracowników Miejsca Pamięci Dachau, którzy pomimo wielkich zasług i olbrzymiego osobistego, ludzkiego poświęcenia, stali się personalnie celem tego haniebnego ataku – zauważył dyrektor Muzeum Auschwitz.

Dyrektor dodał, że kradzież napisu „nakazuje ponowną analizę ryzyka w wielu innych Miejscach Pamięci”. „Wszyscy wiemy, jak dalece niedofinansowane jest bezpieczeństwo tych najbardziej wrażliwych miejsc w Europie. (...) Oby to kolejne dramatyczne wydarzenie uświadomiło decydentom, w jak trudnej i niebezpiecznej sytuacji się wszyscy znajdujemy” – podkreślał.

Dachau pod Monachium w Bawarii było pierwszym stałym obozem koncentracyjnym stworzonym przez nazistów po dojściu 30 stycznia 1933 r. Hitlera do władzy. Obóz ten był poligonem doświadczalnym i wzorem dla innych obozów koncentracyjnych tworzonych przez nazistów w innych częściach Niemiec i Europy.

Początkowo obóz w Dachau był przeznaczony dla politycznych przeciwników Hitlera - przede wszystkim komunistów i socjaldemokratów. W okresie późniejszym w obozie więziono księży, Żydów, Romów i sowieckich jeńców wojennych. Pod koniec wojny najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy. W ciągu dwunastu lat przez obóz i jego podobozy przeszło ponad 200 tys. osób. Śmierć poniosło 41,5 tys.

 Miejsce Pamięci Dachau powstało dopiero dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej - w 1965 roku, dzięki staraniom byłych więźniów. Odwiedza je rocznie blisko 1 mln osób z całego świata.

 Do kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz doszło w grudniu 2009 r. Policja odnalazła go po czterech dniach. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary więzienia.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Skradziono fragment bramy w byłym obozie Dachau

 

 

pap

Wiadomości

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Najnowsze

TVP Info w likwidacji rozbawiło Polaków do łez. Zrobili Jerzego Urbana… selekcjonerem reprezentacji

Maria Walewska - ofiara miłości

Spotkanie Zandberga z Nawrockim. Tematem asystencja i mieszkania

Dramatyczna sytuacja aresztowanego w sprawie RARS. Mężczyzna może stracić wzrok, prokurator lekceważy jego chorobę

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Tarnów. Historia hotelu ,,U Jana''

Politycy PiS na konferencji: wraca Tusk, wraca bezrobocie

Prezydent Czech podpisał ustawę delegalizującą propagandę komunistyczną