Był pierwszym papieżem z zakonu Jezuitów

Zmarły dziś papież Franciszek był pierwszym w historii Kościoła papieżem z zakonu Jezuitów. Ten wpływowy zakon, którego generał zwany jest od wieków "czarnym papieżem", łączą ze Stolicą Apostolską specjalne relacje. Jezuici ślubują w swojej regule specjalne posłuszeństwo papieżowi.
Jorge Maria Bergolio, późniejszy papież Franciszek, urodził się 17 grudnia 1936 we Flores, ubogiej dzielnicy Buenos Aires. Był najstarszym z pięciorga dzieci księgowego Mario José Bergoglio (1908–1959) i Reginy María Sívori (1911–1981). Rodzina Mario José opuściła Włochy w 1929 roku, aby uciec przed faszystowskimi rządami Benito Mussoliniego.
Jorge Maria rozpoczął naukę w wieku 6 lat w szkole salezjanów, w Ramos Mejía. Później uczył się w technikum Escuela Técnica Industrial Hipólito Yrigoyen. Szkołę ukończył z dyplomem technika chemika.
Po powrocie do zdrowia po ciężkiej chorobie, w 1958 wstąpił do zakonu jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969, a w latach 1973–1979 był prowincjałem jezuickim w Argentynie. W 1992 mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires oraz biskupem tytularnym Auki, a w 1998 roku został arcybiskupem Buenos Aires. W 2001 kreowany kardynałem prezbiterem z kościołem tytularnym San Roberto Bellarmino. Po rezygnacji Benedykta XVI, 13 marca 2013 wybrany na jego następcę. Imię Franciszek wybrał na cześć św. Franciszka z Asyżu. Był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741). Był również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831–1846).
Przypisywano mu mniej formalne podejście do papiestwa niż jego poprzednikom. Zdecydował się na przykład zamieszkać w Domus Sanctae Marthae zamiast w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Znany był ze swojej pokory, troski o ubogich i zaangażowania w dialog międzyreligijny. Uważany w wielu kwestiach za progresistę podtrzymywał jednak tradycyjne poglądy Kościoła na temat aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku magazynu „Time”.
Papież Franciszek do śmierci ogłosił 1540 błogosławionych, w tym dwóch swoich poprzedników Pawła VI i Jana Pawła I oraz 942 świętych, w tym trzech swoich poprzedników Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I.
Źródło: Republika, Wikipedia, kai.pl