Degradacja środowiska. Pigułki antykoncepcyjne zaburzają procesy rozrodcze ryb

Naukowcy ostrzegają, że działania związków chemicznych przedostających się do wody szkodzą naturze. Badania potwierdziły, że zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych zaburzają procesy rozrodcze ryb.
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois udowodnili, że związki chemiczne tj. EE2 (etynyloestradiol) i BPA (bisfenol A), które przedostają się do oceanów wraz z produkowanymi przez ludzi ściekami i śmieciami, wpływają na rozmnażanie się popularnych ryb morskich. Eksperci zaznaczają, że zarówno EE2, jak i BPA zaburzają gospodarkę hormonalną organizmów, co może wpływać na proces rozmnażania się ludzi i zwierząt.
Prof. Justin Roberts z Uniwersytetu Illinois przypomniał, że już wcześniej ustalono, ze zanieczyszczenie powoduje feminizację zwierząt, takich jak ryby słodkowodne, szczury, myszy - a nawet ludzi.
Płeć determinowana przez środowisko
Autorzy badania udowodnili, że ryby karmione pokarmem zawierającym BPA lub EE2 ulegały feminizacji. Jak zaznaczyli, konsekwencje ustaleń są jasne, ponieważ ten gatunek ryb może zmienić płeć tylko z męskiej na żeńską, i jest to nieodwracalne, może to wpłynąć na liczebność populacji.
Chodzi o błazenki plamiste, które żyją w małych grupach, a ich płeć nie jest determinowana genetycznie, tylko zależy od bodźców środowiskowych. W określonych warunkach osobnik płci męskiej może przekształcić swoją płeć na żeńską.
Już wcześniejsze badania udowodniły, że nawet małe stężenie pochodzącego z pozostałości po tabletkach antykoncepcyjnych etynyloestradiolu (5 nanogramów na litr wody) narażało ryby słodkowodne na zmniejszenie ilości potomstwa. Tymczasem badania wykazały, że w wodach w pobliżu oczyszczalni ścieków stężenie etynyloestradiolu przekracza 60 nanogramów na litr.
Systemy oczyszczania ścieków bezskuteczne
Leki wydalane z kałem, trafiają do kanalizacji. Ale oczyszczalnie ścieków nie usuwają w wystarczający sposób pozostałości leków, zatem ostatecznie trafiają one do wód powierzchniowych i podziemnych.
- Wszystko, co spłukujemy w toalecie lub wkładamy do zlewu, trafia do kanalizacji. Nasze systemy oczyszczania ścieków są dobre w usuwaniu wielu rzeczy, ale nie zostały zaprojektowane do usuwania środków farmaceutycznych. Więc kiedy kobiety biorące środki antykoncepcyjne lub odbywające terapię hormonalną idą do łazienki - pozostałości po przyjętych lekach są spłukiwane do oczyszczalni ścieków - wyjaśniała Latonya Jackson, biolog z Uniwersytetu w Cincinnati.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Amerykańska lewica w kryzysie. Sondaż pokazuje dramatyczne załamanie poparcia Demokratów

Żaryn komentuje słowa Hołowni: otrzymaliśmy potwierdzenie, że obecny układ rządzący w Polsce generuje najpoważniejsze dla RP zagrożenia

Putin szuka winnych. Seria zatrzymań po porażkach na froncie

Garderoby, dzieci i… 12 białych róż! Wymagania Jennifer Lopez na koncercie w Polsce robią wrażenie!

Dziennikarze WP o kulisach afery noclegowej w Turcji. Główny Inspektor Transportu Drogowego pobierał opłaty za noclegi?

Eutanazja nadal nielegalna we Włoszech. Jednak wyrok TK budzi niepokój wśród obrońców życia
