Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

Agencja Reutera ujawniła, że chińskie silniki, maskowane jako „jednostki chłodzące”, są potajemnie dostarczane rosyjskiemu producentowi dronów IEMZ Kupol, umożliwiając mu znaczące zwiększenie produkcji dronów ofensywnych Garpiya-A1, mimo zachodnich sankcji. Te bezzałogowce są wykorzystywane do atakowania celów wojskowych i cywilnych głęboko na terytorium Ukrainy.
Według trzech europejskich urzędników ds. bezpieczeństwa oraz przeanalizowanych przez Reutera dokumentów, chińskie silniki są transportowane potajemnie, za pośrednictwem firm-przykrywek, do państwowego rosyjskiego producenta dronów IEMZ Kupol. Aby uniknąć wykrycia w związku z zachodnimi sankcjami, są one etykietowane jako „przemysłowe jednostki chłodnicze”.
Dostawy te pozwoliły rosyjskiemu producentowi broni Kupol zwiększyć produkcję dronów atakujących Garpiya-A1, pomimo sankcji nałożonych w październiku przez USA i UE w celu zakłócenia jego łańcucha dostaw. Z wewnętrznego dokumentu Kupola, do którego dotarł Reuters, wynika, że firma podpisała kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony na wyprodukowanie ponad 6 000 dronów Garpiya w tym roku, w porównaniu do 2 000 w 2024 roku. Do kwietnia bieżącego roku dostarczono już ponad 1 500 dronów.
Drony dalekiego zasięgu są używane do atakowania celów cywilnych i wojskowych głęboko na terytorium Ukrainy. Ukraińska agencja wywiadu wojskowego poinformowała, że Rosja wykorzystuje około 500 takich dronów miesięcznie. Europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa, którzy ujawnili te informacje, zastrzegli anonimowość ze względu na wrażliwy charakter danych.
Wcześniej, we wrześniu, Reuter informował, że Kupol produkuje drony Garpiya z wykorzystaniem chińskiej technologii, w tym silników L550E firmy Xiamen Limbach Aviation Engine Co. Miesiąc po tym artykule, Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kilka firm zaangażowanych w produkcję dronów, w tym na Xiamen Limbach.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że nie ma wiedzy na temat eksportu części do dronów Garpiya i że kontroluje sprzedaż zagraniczną produktów podwójnego zastosowania zgodnie z chińskim prawem i zobowiązaniami międzynarodowymi. Podkreślono, że Chiny zawsze sprzeciwiały się jednostronnym sankcjom, które nie mają postaw w prawie międzynarodowym i nie są autoryzowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Komisja Europejska nie udzieliła natychmiastowej odpowiedzi na prośbę o komentarz.
Według Meii Nouwens, starszej badaczki polityki bezpieczeństwa i obrony Chin w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie, główną troską Chin jest wspieranie wysiłków wojennych Rosji, aby zapewnić, że Stany Zjednoczone pozostaną skoncentrowane na Ukrainie, co nie sprzyja dyplomatycznemu zbliżeniu Chin i Europy.
Przed szczytem, który ma się odbyć w czwartek, europejski urzędnik stwierdził, że UE nie żąda od Chin zerwania stosunków gospodarczych z Rosją, a jedynie wzmocnienia kontroli celnych i finansowych w celu ograniczenia przepływu towarów podwójnego zastosowania.
Dron Garpiya, co po rosyjsku oznacza harpię, bazuje na dronach Shahed produkowanych w Iranie, ale opiera się na chińskiej technologii, jak podały trzy europejskie źródła. Ukraińska agencja wywiadu wojskowego stwierdziła, że chińskie komponenty drona obejmują silnik, systemy sterowania i wyposażenie nawigacyjne.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X