W Niemczech rośnie przemoc domowa. Rząd zapowiada bransoletki

W Niemczech narasta fala przemocy domowej. Jak informuje „Welt am Sonntag”, w 2024 roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar takich przestępstw – o 4 procent więcej niż rok wcześniej. Eksperci alarmują, że rzeczywista skala zjawiska jest znacznie większa. Rząd zapowiada nowe środki przeciwdziałania, w tym ogólnokrajowy system elektronicznych bransoletek dla sprawców.
Kobiety wciąż najbardziej narażone
Według danych zebranych przez dziennik „Welt am Sonntag” z urzędów kryminalnych poszczególnych landów, tylko w 2024 roku niemieckie służby odnotowały 266 000 przypadków przemocy domowej. To wzrost o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Choć statystyki są alarmujące, eksperci zaznaczają, że to tylko wierzchołek góry lodowej – wiele ofiar nie zgłasza przemocy z powodu strachu przed sprawcą, wstydu lub braku zaufania do skuteczności instytucji państwowych.
Większość ofiar stanowią kobiety, a sprawcami są najczęściej partnerzy, byli partnerzy lub bliscy członkowie rodziny. Przemoc obejmuje nie tylko atak fizyczny, ale także psychiczne znęcanie się, groźby, przymus seksualny, a nawet wymuszanie małżeństw.
Tragiczne skutki – nie tylko fizyczne
Przemoc domowa pozostawia nie tylko ślady fizyczne w postaci siniaków, złamań czy urazów. Ofiary bardzo często cierpią również psychicznie – na lęki, depresję, zaburzenia snu, a nawet PTSD. Skutkiem może być także izolacja społeczna, utrata niezależności czy trwałe obniżenie poczucia własnej wartości.
Choć przemoc psychiczna nie pozostawia widocznych śladów, eksperci zaznaczają, że potrafi być równie wyniszczająca jak przemoc fizyczna. Federalny Urząd Kryminalny zapowiedział publikację pełnego raportu na temat przemocy domowej w Niemczech latem tego roku.
Rząd reaguje. Będzie monitoring sprawców?
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację, niemiecka koalicja rządowa planuje wprowadzenie elektronicznych bransoletek dla sprawców przemocy. System ma objąć całe terytorium Niemiec i być wzorowany na rozwiązaniach stosowanych już w Saksonii i Hesji.
Bransoletki mają za zadanie zapobiegać kolejnym atakom poprzez kontrolowanie, czy sprawca nie łamie sądowego zakazu zbliżania się do ofiary.
- Ministerstwo Sprawiedliwości musi w krótkim czasie przedstawić praktyczny projekt takiego rozwiązania
- zapowiedział Guenter Krings, rzecznik CDU/CSU ds. polityki prawnej, cytowany przez „Welt am Sonntag”.
Źródło: Republika, Welt am Sonntag
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB