Przejdź do treści

Boże Ciało w różnych zakątkach świata. Zobacz, jak celebrują tę uroczystość inne kontynenty

Źródło: Fot. Flickr

Dla katolików pod każdą szerokością geograficzną Eucharystia to centrum życia religijnego. Wyrażają i podkreślają to na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem zawsze jest wiara w to, że Hostia stanowi wyraz realnej obecności Boga. Obchody tej uroczystości są zróżnicowane na całym świecie.

W niektórych krajach takich jak w Etiopia, Francja, czy Włochy, a od niedawna nawet Watykan uroczystość Bożego Ciała została przeniesiona na drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W wielu zakątkach świata nadal jednak obchodzona jest w czwartek i to w sposób niezwykle widowiskowy.

Taniec paziów, krzyki i oklaski

W Hiszpanii w 1991 r. Boże Ciało zostało przeniesione oficjalnie na niedzielę. Wywołało to jednak sprzeciw w wielu miejscowościach i w wielu zostało przywrócone. W niektórych miastach, jak w np. w Toledo, są teraz dwie procesje: w czwartek i w niedzielę. W Sewilli możemy zobaczyć taniec paziów, w Camuñas toczy się teatralna walka dobra ze złem przed Najświętszym Sakramentem, a w Kadyksie uczestnicy mogą podziwiać przepiękne karoce. To, co charakterystyczne dla pobożności Hiszpanów, to to, że procesjom towarzyszą żywe emocje wyrażane przez krzyki, oklaski niekiedy także specjalne śpiewy. Oprócz procesji są konkursy i zabawy ludowe do późnych godzin nocnych.

Błogosławieństwo przy zachodzie słońca

Ciekawą formę Boże Ciało ma w Paryżu. Arcybiskup Paryża po południu sprawuje Mszę św. w bazylice Sacré-Cœur, na wzgórzu Montmartre. Na zakończenie odbywa się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie kapłan wychodzi z monstrancją z bazyliki na zewnątrz, aby udzielić błogosławieństwa. Wtedy zbliża się wieczór, a więc błogosławieństwo udzielane jest przy zachodzącym słońcu. To jest niesamowite przeżycie dla mieszkańców Paryża, ale także dla tych, którzy czasem specjalnie na to święto przyjeżdżają do stolicy Francji.   Natomiast w innym zakątku Francji, a dokładniej w górskiej miejscowości Château Lambert, Najświętszy Sakrament umieszczany był na udekorowanym wozie, ciągniętym przez konie. Zachował się piękny tron służący do wystawienia Najświętszego Sakramentu.   

 

Dywany z kwiatów

Za oceanem, w Boliwii, ludzie przygotowują na ulicach dywany z kwiatów, kolorowego piasku i kamyków. Wierni obsypują ołtarz specjalnie przygotowanymi kwiatami, a po uroczystościach zabierają je z powrotem do domów jako wyraz szczęścia czy błogosławieństwa. Uroczystości często organizuje się na stadionach, która często połączona jest z występami grup młodzieżowych.

Procesja może być niebezpieczna

W Bangladeszu uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest raczej skromnie. Na wioskach, zwłaszcza w małych osadach, gdzie większość stanowią chrześcijanie, odbywają się skromne procesje wokół kościoła czy kaplic. Natomiast w miastach lub w misjach, wokół których w większości mieszkają muzułmanie raczej nikt się nie odważy organizować procesji.

W USA np. na Wschodnim Wybrzeżu obchody trwają 3 dni i są nieporównywalnie widowiskowo bogatsze niż w Polsce. W Ziemi Św. już nie jest tak barwnie. Z kolei wśród Indian w Peru to fiesta z procesją. W Granadzie zaś obchody trwają cały tydzień.

Opiekun.kalisz.pl

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa