Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Boże Ciało w różnych zakątkach świata. Zobacz, jak celebrują tę uroczystość inne kontynenty

Źródło: Fot. Flickr

Dla katolików pod każdą szerokością geograficzną Eucharystia to centrum życia religijnego. Wyrażają i podkreślają to na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem zawsze jest wiara w to, że Hostia stanowi wyraz realnej obecności Boga. Obchody tej uroczystości są zróżnicowane na całym świecie.

W niektórych krajach takich jak w Etiopia, Francja, czy Włochy, a od niedawna nawet Watykan uroczystość Bożego Ciała została przeniesiona na drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W wielu zakątkach świata nadal jednak obchodzona jest w czwartek i to w sposób niezwykle widowiskowy.

Taniec paziów, krzyki i oklaski

W Hiszpanii w 1991 r. Boże Ciało zostało przeniesione oficjalnie na niedzielę. Wywołało to jednak sprzeciw w wielu miejscowościach i w wielu zostało przywrócone. W niektórych miastach, jak w np. w Toledo, są teraz dwie procesje: w czwartek i w niedzielę. W Sewilli możemy zobaczyć taniec paziów, w Camuñas toczy się teatralna walka dobra ze złem przed Najświętszym Sakramentem, a w Kadyksie uczestnicy mogą podziwiać przepiękne karoce. To, co charakterystyczne dla pobożności Hiszpanów, to to, że procesjom towarzyszą żywe emocje wyrażane przez krzyki, oklaski niekiedy także specjalne śpiewy. Oprócz procesji są konkursy i zabawy ludowe do późnych godzin nocnych.

Błogosławieństwo przy zachodzie słońca

Ciekawą formę Boże Ciało ma w Paryżu. Arcybiskup Paryża po południu sprawuje Mszę św. w bazylice Sacré-Cœur, na wzgórzu Montmartre. Na zakończenie odbywa się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie kapłan wychodzi z monstrancją z bazyliki na zewnątrz, aby udzielić błogosławieństwa. Wtedy zbliża się wieczór, a więc błogosławieństwo udzielane jest przy zachodzącym słońcu. To jest niesamowite przeżycie dla mieszkańców Paryża, ale także dla tych, którzy czasem specjalnie na to święto przyjeżdżają do stolicy Francji.   Natomiast w innym zakątku Francji, a dokładniej w górskiej miejscowości Château Lambert, Najświętszy Sakrament umieszczany był na udekorowanym wozie, ciągniętym przez konie. Zachował się piękny tron służący do wystawienia Najświętszego Sakramentu.   

 

Dywany z kwiatów

Za oceanem, w Boliwii, ludzie przygotowują na ulicach dywany z kwiatów, kolorowego piasku i kamyków. Wierni obsypują ołtarz specjalnie przygotowanymi kwiatami, a po uroczystościach zabierają je z powrotem do domów jako wyraz szczęścia czy błogosławieństwa. Uroczystości często organizuje się na stadionach, która często połączona jest z występami grup młodzieżowych.

Procesja może być niebezpieczna

W Bangladeszu uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest raczej skromnie. Na wioskach, zwłaszcza w małych osadach, gdzie większość stanowią chrześcijanie, odbywają się skromne procesje wokół kościoła czy kaplic. Natomiast w miastach lub w misjach, wokół których w większości mieszkają muzułmanie raczej nikt się nie odważy organizować procesji.

W USA np. na Wschodnim Wybrzeżu obchody trwają 3 dni i są nieporównywalnie widowiskowo bogatsze niż w Polsce. W Ziemi Św. już nie jest tak barwnie. Z kolei wśród Indian w Peru to fiesta z procesją. W Granadzie zaś obchody trwają cały tydzień.

Opiekun.kalisz.pl

Wiadomości

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Najnowsze

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?