Dzisiaj Boże Ciało. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Artykuł
Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa
Fot. twitter/PiotrW1966

Dzisiaj przypada Święto Bożego Ciała, zwane również uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Tego dnia, który zawsze wypada w czwartek, po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, przypomina się wiernym dogmat o realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: „To jest Ciało moje ... To jest krew moja".

Najświętszy Sakrament został ustanowiony przez Chrystusa przy Ostatniej Wieczerzy. Zostało to opisane przez Ewangelistów Mateusza, Marka, Łukasza oraz świętego Pawła Apostoła.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia. Były one jeszcze wtedy mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną dopiero kilkanaście lat później, w 1245 r., św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege, oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

W Polsce obchody wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. 

Jednak w tym roku, z powodu pandemii, w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. W niektórych diecezjach biskupi zdecydowali jednak o organizacji głównej procesji ulicami miasta.

 

 

 

Źródło: misyjne, bozecialo

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy