Omówiłem z premierem Mateuszem Morawieckim znaczenie ciągłej koordynacji w kwestii Afganistanu. Dziękuję Polsce za zgodę na pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli NATO — napisał w piątek na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- Jestem po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ustaliliśmy, że Polska będzie odpowiedzialna za operację ewakuacji i zapewnienia bezpiecznego transportu dla 300 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali w ostatnich latach z Sojuszem Północnoatlantyckim — napisał premier Mateusz Morawiecki w piątek na Facebooku.
- Przewieziemy ich najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO. Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze i nie jest to nasze ostatnie słowo w kwestii udziału w operacjach Sojuszu związanych z kryzysem afgańskim — podkreślił premier Morawiecki.
Jaka jest obecna sytuacja w Afganistanie i kiedy do Polski przylecą kolejne osoby?
Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju, Kabulu, i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim.
Siły USA musiały w poniedziałek wstrzymać wszystkie ewakuacje po tym, gdy na lotnisku w Kabulu zgromadziły się tysiące osób, chcących opuścić zajętą przez talibów stolicę Afganistanu. Pas startowy i płyta lotniska są już wolne od tłumów, a we wtorek rano loty wznowiono.
Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w piątek w Warszawie. To już trzeci transport z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. Jeden samolot z Uzbekistanu wylądował w Polsce w środę wieczorem, a drugi w czwartek rano. Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL LOT ewakuowani dostają się do Polski.