Pomoc dla powodzian
Srebrne polskie wioślarstwo morskie w Genui
pztw.pl

Agnieszka Kobus-Zawojska, Susan Doyle, Marta Wieliczko, Barbara Streng oraz sternik Peter Doyle zdobyli w Genui srebro mistrzostw świata w wioślarstwie morskim. To jedyny medal wywalczony przez biało-czerwonych w zakończonej w niedzielę imprezie.

Szybsze w finale tej konkurencji były jedynie Holenderki: Anna Sarah Sophie Souwer, Kiri English-Hawke, Marieke Keijser, Karolien Florijn i sterniczka Dieuwke Fetter

Zarówno w polskiej, jak i w holenderskiej osadzie nie zabrakło gwiazd tradycyjnego wioślarstwa. Agnieszka Kobus-Zawojska i Marta Wieliczko wspólnie triumfowały m.in. w mistrzostwach świata i Europy w czwórce podwójnej w 2018 roku, a przed trzema laty w Tokio zdobyły srebro igrzysk olimpijskich.

Souwer również z powodzeniem rywalizowała w tej konkurencji, zostając m.in. mistrzynią świata w 2017 roku. Florijn to wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, również m.in. złota medalistka tegorocznych igrzysk w Paryżu w jedynce. Na podium najważniejszych imprez stała również Keijser, m.in. trzecia w Tokio w dwójce podwójnej wagi lekkiej.

W Genui startował także mąż Kobus-Zawojskiej - Maciej Zawojski - w jedynce zajął 18. miejsce. Małżonkowie wspólnie rywalizowali też w mikście i uplasowali się na 17. pozycji.

Wioślarstwo morskie zyskuje na popularności od kiedy ogłoszono, że znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.