Śmierć głodowa w XXI wieku? To grozi krajom afrykańskim. Dlaczego?

portal tvrepublika.pl 30-10-2022, 13:50
Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne
canva.com

Rosja zawiesiła inicjatywę zbożową. Była to umowa-porozumienie, którą Turcja wraz z ONZ zawarły z Moskwą. Dziś widać już pierwsze skutki decyzji Kremla... "Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu", poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Ikaria Angel miała przewieźć 40 tys. ton zboża dla Etiopii w ramach Programu Żywnościowego ONZ - oznajmił Kubrakow na Twitterze. "Ta żywność przeznaczona była dla mieszkańców będącej na skraju głodu Etiopii. Z powodu zamknięcia przez Rosję 'korytarza zbożowego; eksport jest niemożliwy" - dodał.

Zobacz też: Czy świat włączy się w eksport zboża z Ukrainy? „W Punkt” [wideo]

Moskwa ogłosiła wczoraj, że zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył natomiast, że Rosja świadomie zaostrza kryzys żywnościowy już od września, blokując ruch statków z ukraińskimi produktami rolnymi. Jak poinformował Zełenski, w tzw. korytarzu zbożowym powstał zator składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć zgodnie z wyznaczoną trasą. 

Pisaliśmy wcześniej: Rosyjskie okręty poszły z dymem! A co ze zbożem? Kreml mówi „DOSYĆ”

Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy