Sikorski i Bildt apelują o pokojowy charakter protestów na Ukrainie

Artykuł
Flickr/CC/Oxlaey

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji: Radosław Sikorski i Carl Bildt zaapelowali we wspólnym oświadczeniu do Ukraińców, by demonstracje w Kijowie przebiegały w pokojowej atmosferze.

"Jako inicjatorzy Partnerstwa Wschodniego jesteśmy pod wrażeniem, że tak wielu obywateli Ukrainy, mimo zimna, protestuje przeciwko zaskakującej decyzji prezydenta Ukrainy o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską" - piszą szefowie dyplomacji Polski i Szwecji. Zaznaczyli, że Unia Europejska jest gotowa podpisać ten dokument, gdy tylko prezydent Janukowycz również przejawi taką gotowość i zobowiąże się do realizacji postanowień umowy.

"W przypadku braku widocznych reform gospodarczych nie będziemy jednak mogli angażować się w bezsensowny spór o przyszłość Ukrainy" - napisali ministrowie. Przypomnieli wypowiedzi szefów Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i Komisji Europejskiej Jose Barroso, którzy zaznaczyli, że "od Ukrainy zależy, jakie zobowiązania zechce podjąć wobec Unii Europejskiej. W związku z tym zdecydowanie nie pochwalamy stanowiska i działań Rosji". "Wspólnie z nimi wyrażamy poparcie dla suwerenności Ukrainy" - piszą Bildt i Sikorski.

"Nalegamy, aby demonstracja w Kijowie przebiegała w pokojowej atmosferze. Pokojowy charakter protestów jest wyrazem europejskich aspiracji. Jesteśmy przekonani, że obywatele Ukrainy ziszczą swój sen o przyszłości w Europie" - konkludują szefowie dyplomacji Polski i Szwecji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy